Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Centrum Kongresowe dostało wsparcie europejskie

Ponad 80 mln zł ze środków unijnych otrzymał właśnie Kraków na budowę Centrum Kongresowego przy rondzie Grunwaldzkim. To prawie jedna czwarta wartości całej inwestycji. Prace mają ruszyć we wrześniu i zakończyć się do 2014 roku.

To już pewne. Kraków otrzyma z Unii Europejskiej 83 miliony złotych na budowę Centrum Kongresowego przy rondzie Grunwaldzkim. W piątek, 16 lipca, umowę w tej sprawie podpisali Prezydent Jacek Majchrowski oraz Marszałek Marek Nawara.

W Centrum Kongresowym przy rondzie Grunwaldzkim będzie można organizować wydarzenia z udziałem ponad 2000 gości. Największa z sal - Sala Audytoryjna - charakteryzować będzie się doskonałą akustyką, o którą zadba ARUP ACOUSTIC z Cambridge. Elastyczna aranżacja widowni, umożliwi realizację imprez o różnej skali: od koncertów symfonicznych z dużą estradą i widownią ograniczoną do 943 miejsc poprzez koncerty popularne, spektakle muzyczne i baletowe z widownią na 1811 widzów, aż po kongresy z ilością miejsc przekraczającą 2000.

Druga co do wielkości - Sala Duża na 600 miejsc - będzie miała tradycyjny kształt widowni, trzy poziomy balkonów oraz tzw. scenę pudełkową. Będą składane trybuny, co pozwoli na zwiększenie powierzchni podłogi w przypadku wykorzystania tej sali na bankiety, czy wystawy.

W centrum będzie też Sala Kameralna na 300 miejsc na widowni, z możliwością podziału na dwie sale po 125 miejsc.

Elewacja budynku będzie częściowo przeszklona, a częściowo pokryta płytami ceramicznymi, wapiennymi, granitowymi i piaskowcem, których różnorodne odcienie i kształty tworzyć będą charakterystyczną mozaikę. Od strony wschodniej, w rejonie ul. Konopnickiej znajdować się będzie wjazd do ogólnodostępnego parkingu podziemnego na około 350 samochodów.

Wraz z realizacją obiektu zostanie przebudowany układ drogowy w rejonie ronda Grunwaldzkiego. Uporządkowana zostanie niewykorzystana przestrzeń. Powstaną nowe ulice oraz kilka mniejszych parkingów naziemnych i plac dla wozów transmisyjnych. Wybudowany zostanie nowy terminal dla autobusów i mikrobusów, który zastąpi starą pętlę, działającą u zbiegu ulic Monte Cassino i Konopnickiej.

Planuje się, że prace budowlane przy Centrum Kongresowym zakończą się w ostatnim kwartale 2013 roku. Odbiór techniczny, rozruch urządzeń oraz zgoda na użytkowanie obiektu ma nastąpić w pierwszej połowie 2014 roku. Szacuje się, że koszt inwestycji wyniesie około 360 milionów złotych.

Przy podpisywaniu umowy obecny był Kazimierz Barczyk, Wicerzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

za: UMK