Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Trzy Korony Małopolski: Chełmek, Libiąż i Brzesko!

Plebiscyt został rozstrzygnięty. Trzy Korony Małopolski, czyli miasta, w których żyje się najlepiej, to Chełmek, Libiąż i Brzesko. Tak ocenili je mieszkańcy, tak też wypadły w ocenie kapituły. W gronie wyróżnionych znalazły się w kategorii miast dużych Andrychów, Nowy Targ, Tarnów, miast średnich. Dąbrowa Tarnowska, Krynica Zdrój, Niepołomice, wśród najmniejszych Dobczyce, Muszyna i Sucha Beskidzka. Specjalne wyróżnienie przypadło Olkuszowi, który otrzymał największą liczbę głosów Czytelników.

Wczoraj w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie laureaci odebrali statuetki i dyplomy. Zaproszenie do konkursu zorganizowanego przez Gazetę Krakowską, TVP3 Kraków oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski skierowaliśmy do wszystkich 55 małopolskich miast. Swój udział potwierdziło 45 miejscowości odsyłając wypełnioną ankietę. Z założenia w rankingu nie brała udziału stolica naszego województwa.

Czytelnikom przedstawiliśmy ankiety, które świadczyły o jakości życia w każdym z tych miast. Wszyscy mogli sobie porównać np. stopy bezrobocia, liczbę podmiotów gospodarczych, wydatki miast na inwestycje, ochronę środowiska, ceny wywozu śmieci czy biletu komunikacji miejskiej. Kapituła rankingu pod przewodnictwem marszałka Janusza Sepioła oceniła miasta w trzech kategoriach: o liczbie mieszkańców powyżej 30 tys. i tu zwyciężyło Brzesko, zamieszkiwanych przez 15 do 30 tys. osób najlepszym okazał się Libiąż oraz miasta najmniejsze, gdzie na koronę zasłużył Chełmek.

Nie zauważamy zmian wokół siebie - powiedział marszałek Janusz Sepioł. Taki konkurs nam pomaga i mogą z cała stanowczością stwierdzić, że małopolskie miasta potrafią doskonale wykorzystać to co nam oferuje Unia Europejska. To było widać w tym plebiscycie, szczególnie w inwestycjach prezentowanych przez duże i małe miasta.

A potem było już jak na Oscarach. Renata Lisowska (TVP3 Kraków) i Maciej Kwaśniewski (Gazeta Krakowska) prezentowali nominowanych w poszczególnych kategoriach, a członkowie kapituły wręczali statuetki i dyplomy.

W kategorii do 15 tys. prof. dr hab. Grażyna Prawelska-Skrzypek, dyrektor Instytutu Spraw Publicznych UJ wraz z Januszem Koziołem, red. naczelnym Gazety Krakowskiej, w kolejnej kategorii pracować musieli Kazimierz Barczyk, prezes Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski i Bogusław Nowak, dyrektor TVP3 Kraków. Natomiast marszałek Janusz Sepioł i Grzegorz Haftarczyk, prezes Polskapresse Sp. z o. o. Oddział Prasa Krakowska wręczyli nagrody miastom w kategorii powyżej 30 tys. Niektórym laureatom wzruszenie odbierało głos. Tak stało się w przypadku Olkusza. Burmistrz Andrzej Kallista nie mógł wykrztusić pełnego zdania. Podziękował tylko mieszkańcom, za poparcie.

Niewiele jest w Polsce miejscowości, takich jak Chełmek: małych i uroczych - powiedział Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka. To tu dzięki niepowtarzalnemu klimatowi dobrze się mieszka, pracuje i wypoczywa, a inwestycje, wznoszone przy wsparciu pieniędzy z Unii, czynią nasze miasto nowoczesnym i wygodnym. Jednak najważniejsi w Chełmku są mieszkańcy - to ludzie tworzą ciepły charakter tej gminy.

Przez ostatnie lata Libiąż zmienił swój charakter. Z górniczego miasteczka przeobraził się w miejscowość dynamicznie się rozwijającą - powiedział Tadeusz Arkit, burmistrz Libiąża. Zależy nam bardzo na wprowadzeniu ładu architektonicznego w pogórniczej przestrzeni publicznej, na tworzeniu serca gminy, które integrować będą lokalną społeczność.

Ostatnie lata to dla Brzeska okres intensywnego rozwoju w wielu dziedzinach - skomentował Jan Musiał, burmistrz Brzeska. Obok dużych, dysponujących zagranicznym kapitałem firm, działa tu kilka tysięcy średnich i małych przedsiębiorstw. Od lat z wielką starannością dbamy o rozwój bazy edukacyjno-sportowej i rekreacyjnej. Poprawiamy stan środowiska naturalnego - w ciągu trzech ostatnich lat wybudowaliśmy ponad 100 kilometrów sieci kanalizacyjnej. Brzesko zajmuje III miejsce w kraju i I w Małopolsce pod względem wysokości pozyskanych środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Miasto staje się więc doskonałym miejscem dla inwestorów.

Sponsorem plebiscytu był Kim-Grup (telefonia komórkowa).

Danuta Górszczyk
Gazeta Krakowska