Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Poznaliśmy Liderów Małopolski

WRĘCZONO TYTUŁY LIDER MAŁOPOLSKI - "LOKOMOTYWY ROZWOJU MAŁOPOLSKI"

24 października br. odbyło się uroczyste zakończenie Konkursu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski LIDER MAŁOPOLSKI Najlepsze Przedsięwzięcie Roku w Małopolsce. Na zaproszenie Kazimierza Barczyka, przewodniczącego SGiPM oraz prof. Jerzego Lisa, Rektora AGH do prestiżowej Auli Akademii Górniczo-Hutniczej przybyli przedstawiciele ponad 30 wyróżnionych instytucji, firm i przedsięwzięć.

Tegoroczna Gala Laureatów Lider Małopolski była szczególna, bo z uwagi na pandemię COVID-19 organizatorzy nadrabiali zaległości i oprócz bieżących Laureatów Tytułów Lider Małopolski 2021 uhonorowali zwycięzców z dwóch poprzednich lat.

Kapituła Konkursu "Najlepsze Przedsięwzięcia Roku w Małopolsce - LIDER MAŁOPOLSKI", w skład której wchodzi 27 samorządowców - członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski - od ponad 20 lat co roku wyróżnia "Lokomotywy Rozwoju Małopolski" - najważniejsze przedsięwzięcia o wymiarze społecznym ważne dla sfery duchowej, tożsamości, edukacji, jakości życia mieszkańców, inwestycje infrastrukturalne, firmy dynamicznie inwestujące na terenie Małopolski, z nowymi technologiami, stwarzające nowe miejsca pracy. Co roku Kapituła przyznaje 10 równorzędnych Tytułów oraz jeden TYTUŁ SPECJALNY.

Laureatem Tytułu Specjalnego za rok 2019 była Akademia Górniczo-Hutnicza uhonorowana w 100-lecie swojej działalności. AGH jest czołową polską uczelnią techniczną o międzynarodowej renomie oraz liderem m.in.: centrów badawczych, centrów rozwoju technologii, laboratoriów międzyuczelnianych. Aktualnie AGH prowadzi 62 kierunki, kształcąc prawie 30 tys. studentów i plasuje się w czołówce rankingów dla najlepszych uczelni technicznych w Polsce i Europie. Ozdobny dyplom LIDER MAŁOPOLSKI odebrali Rektor AGH prof. Jerzy Lis oraz b. Rektor prof. Tadeusz Słomka.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski za rok 2019 nagrodziło również Uniwersytet Jagielloński oraz Collegium Medicum UJ za wybudowany - w miejsce XIX-wiecznych budynków - kosztem 1,5 mld zł wówczas największy i najnowocześniejszy w Europie Szpital Uniwersytecki na 1000 łóżek, który zaczął leczyć w czasie COVID -19. Szpital w ciągu roku przyjmuje aż 100 tys. pacjentów. Tytuł ten odebrali: prof. Armen Edigarian - Prorektor UJ, prof. Jerzy Wordliczek zastępca Prorektora UJ ds. Collegium Medicum, prof. Piotr Laidler - b. Prorektor UJ ds. CM oraz Marcin Jędrychowski - Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Rok 2020 był szczególny w najnowszej historii- będziemy go pamiętać jako rok światowej pandemii COVID-19, która z impetem uderzyła w nasze zdrowie i praktycznie wszystkie dziedziny życia. W tej sytuacji Kapituła Konkursu postanowiła za ten czas szczególnie podziękować Tytułem Specjalnym pracownikom ochrony zdrowia, którzy z poświęceniem i oddaniem walczyli o zdrowie i życie na pierwszej linii. To szczególne wyróżnienie odebrali przedstawiciele: Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie i Tarnowie, Okręgowej Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych, Małopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

Z kolei za rok 2021 Tytułem Specjalnym uhonorowano 30-letni cykl rewaloryzacji Zamku Królewskiego na Wawelu, najważniejszego polskiego zabytku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dyplom odebrał hrabia prof. Jan Ostrowski, który był Dyrektorem Wawelu przez 30 lat (1989-2020) oraz Marta Graczyńska - pełnomocnik Dyrektora ds. edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu.

LISTA pozostałych nagrodzonych instytucji, firm i przedsięwzięć w poszczególnych latach:

LIDER MAŁOPOLSKI 2019: pierwsze w Polsce Hospicjum św. Łazarza w Krakowie z Akcją "Pola Nadziei" założone przy wsparciu kardynała Karola Wojtyły, oryginalne w skali kraju społeczne projekty Samorządu Województwa Małopolskiego "Małopolski Tele-Anioł" i "Małopolska Niania", 120-letnie Muzeum Krakowa liczące 19 oddziałów, wybudowana przez Samorząd Tarnowa Arena Jaskółka dla ponad 4 tys. osób, wielofunkcyjne Centrum Kultury Mediateka w Wieliczce, 4F - globalna marka odzieży sportowej z Wieliczki, HYDROSOLAR Sp. z o.o. Małopolska Sp.k. - wielki producent systemów grzewczych OZE, PalettenWerk Kozik sp.j.- producent 7 mln europalet rocznie oraz domów drewnianych, TatrySuperSki - sieć 18 stacji narciarskich z wspólnym karnetem.

LIDER MAŁOPOLSKI 2020: Małopolska Tarcza Antykryzysowa Samorządu Województwa Małopolskiego z budżetem 1,5 mld zł, generalna renowacja wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej - na najbliższe 100 lat, nowy most na Wiśle w Borusowej wspólna inwestycja Województwa Małopolskiego i Świętokrzyskiego, budowa oczyszczalni ścieków komunalnych oraz kanalizacji sanitarnej w Sędziszowie, modernizacja basenu nad Łubinką w Nowym Sączu, budowa Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Wieliczce, rozbudowa Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie z salą koncertową, utworzenie Parku Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu, Park Anny i Erazma Jerzmanowskich oraz Park w Czyżynach na osiedlu AVIA - od 2015 r. Kraków wydał aż do 800 mln zł na zieleń miejską, zwiększając kilkakrotnie wydatki, Grupa Mercator Medical, której wartość na polskiej giełdzie wzrosła o rekordowe 4000%.

LIDER MAŁOPOLSKI 2021: Park Zdrojowy im. Burmistrza Z. Jurkiewicza w Ciężkowicach, nowy gmach dla największych zbiorów jedynego w Polsce Muzeum Fotografii w Krakowie, rozbudowa oczyszczalni ścieków w Bochni, Zakłady Mechaniczne w Tarnowie - Polska Grupa Zbrojeniowa - producent nowoczesnych wyrzutni przeciwlotniczych, Google Polska, nowy pawilon Beskidzkiego Centrum Onkologii Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach z 4. oddziałami pielęgnujące m.in. dziedzictwo łemkowskie, Brainly największy w Polsce startup z Krakowa - "jednorożec" o wartości 1,5 mld zł, przebudowa Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu, Kuter Port Boguta sp.j. - kompleks rekreacyjny z największą w Małopolsce plażą koło Gdowa.

Kazimierz Barczyk poinformował, że od 2000 roku Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski w ramach Konkursu uhonorowało ponad 220 Laureatów wybitnie wyróżniających się swoją działalnością i zasługami dla rozwoju Małopolski.

Liderzy Małopolski >>>

Relacja filmowa >>>

Zdjęcia


fotografii: 27, na stronach: 2