Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Małopolanie Roku 2007 wybrani!

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski uchwałą z dnia 10 stycznia 2008 r. nadała tytuły Małopolanina Roku 2007 Adamowi Małyszowi wielkiemu Mistrzowi sportu za zasługi w rozwój i propagowanie sportu szczególnie wśród dzieci i młodzieży i lata sportowych wzruszeń oraz prof. Jerzemu Sadowskiemu wybitnemu kardiochirurgowi w uznaniu zasług dla rozwoju medycyny i ratowania ludzkiego życia oraz pierwszą na świecie operację bezszwowego
wszczepienia biologicznej zastawki serca.

ADAM MAŁYSZ

 Najpopularniejszy polski sportowiec XXI wieku urodził się 3 grudnia 1977 roku w Wiśle na pograniczu Śląska i Małopolski. Wywodzi się z rodziny o tradycjach narciarskich, stąd już od najmłodszych lat przejawiał zdolności w tym kierunku. W wieku sześciu lat za namową ojca Jana oraz wuja Jana Szturca rozpoczął swoją przygodę z narciarstwem. Początek jego profesjonalnej kariery wiązał się ze startem w noworocznym konkursie z 1993 roku w zawodach kombinacji norweskiej w Oberstdorfie, gdzie startował w parze ze swoim późniejszym trenerem Łukaszem Kruczkiem. Jesienią 1994 roku Małysz postanowił poświęcić się skokom narciarskim, trafiając pod skrzydła czeskiego szkoleniowca Pavla Mikeski. Pod jego wodzą zadebiutował w Pucharze Świata na innsbruckiej skoczni w Bergisel 4 stycznia 1995 roku. Rok później tj. 17 marca 1996 roku Małysz osiągnął swoją pierwszą wygraną w zawodach Pucharu Świata w Oslo.

Fala spektakularnych sukcesów Małysza nadeszła w sezonie zimowym 2000/01. Nasz znakomity skoczek pod kierunkiem Apoloniusza Tajnera zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni, Turnieju Skandynawskim oraz stanął na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Mistrzowska passa Małysza trwała przez następne lata. Polak trzykrotnie zdobywał "kryształową kulę" dla najlepszego zawodnika Pucharu Świata za sezon 2001/02, 2002/03, 2006/07, a także sięgnął po trzy złote medale mistrzostw świata - dwukrotnie w Predazzo (2003) oraz Sapporo (2007). Niezapomniane chwile przeżywaliśmy również na Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City (2002), gdzie po pasjonujących konkursach Małysz osiągnął brązowy oraz srebrny medal.

Adam Małysz jako najpopularniejszy polski sportowiec XXI wieku i jako najlepszy skoczek na świecie od lat przyciąga przed nasze ekrany telewizorów nawet po kilkanaście milionów widzów. Również od lat z jego powodu pod Wielką Krokiew w Zakopanem przebywa dziesiątki tysięcy kibiców w biało-czerwonych barwach. Wielu z nich towarzyszy mu na wszystkich skoczniach poza granicami kraju. Człowiek ten nadał w ten sposób nowy wymiar polskiemu patriotyzmowi. Stał się wyrazicielem naszej dumy i aspiracji narodowych. Za sprawą wspaniałych sukcesów zjednoczył Polaków przebywających w rożnych regionach świata. Dzięki swej skromnej postawie i wytrwałości w osiąganiu celów stał się wzorem dla młodego pokolenia naszych rodaków. Adam Małysz przysłużył się również polskim górom, a zwłaszcza bliskiemu mu Zakopanemu, które promuje w świecie i gdzie od kilkunastu lat zdobywa także mistrzostwo Polski w skokach. Od wielu lat Zakopane jest dla Małysza "drugim domem".


JERZY SADOWSKI

Wybitny polski kardiochirurg urodził się 3 marca 1944 roku w Ciechanowcu. Okres młodości spędził w Łodzi, gdzie w 1968 roku uzyskał dyplom lekarza medycyny na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej. W 1979 roku się jako bliski współpracownik i pierwszy doktorant prof. Antoniego Dziatkowiaka związał się również z Kliniką Chirurgii Serca i Naczyń Instytutu Kardiologii CM UJ. Od tego momentu jego droga zawodowa na stałe związała się z nadwiślańskim grodem. W roku 1995 uzyskał stopień doktora habilitowanego, zaś w 2003 roku został mu nadany tytuł naukowy profesora nauk medycznych. Jest wicedyrektorem Instytutu Kardiologii CM UJ. Od roku 2001 pełni stanowisko kierownika Kliniki Kardiochirurgii CM UJ, kontynuując krakowską szkołę kardiochirurgii prof. A. Dziatkowiaka - "Małopolanina Roku 2002" prowadzoną w jednej z najnowocześniejszych klinik medycznych w Europie poświęconej przez Jana Pawła II.

W trakcie swej owocnej pracy zawodowej wykonał samodzielnie przeszło 7 tys. operacji serca i naczyń. Szerokim echem odbiła się wykonana po raz pierwszy na świecie w styczniu 2005 roku operacja wszczepienia nowej biologicznej zastawki serca bez użycia szwów chirurgicznych.

Zabiegi prof. Sadowskiego zostały docenione na arenie międzynarodowej. W 2005 roku został uhonorowany tytułem doktora honoris causa na Lwowskim Uniwersytecie Medycznym im. Daniły Halickiego. Rozwija przy tym współpracę z ośrodkami klinicznymi w Niemczech, USA, Austrii, Serbii oraz na Ukrainie. Był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany prestiżowymi tytułami w kraju m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1990), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001), Odznaczeniem Honorowym za zasługi dla Ochrony Zdrowia (2007). Jest członkiem wielu polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego towarzystwa Angiologicznego, Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego, The European Association for Cardio-Thoracic Surgery.

Prof. Sadowski wieloletnią pracą na rzecz rozwoju polskiej kardiochirurgii pokazał, że w naszym kraju można stworzyć wielkie innowacyjne dzieło na skalę światową, czyniąc z krakowskiego Collegium Medicum UJ ważne centrum medyczne.