Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Kongres dla Pokoju "Ludzie i Religie"

Od 6 do 9 września 2009 w Krakowie miał miejsce Międynarodowy Kongres dla Pokoju "Ludzie i Religie". Z okazji 70-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej kardynał Stanisław Dziwisz zaprosił przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich i wielkich religii świata na spotkanie w tym mieście, położonym w sercu Europy.

Kongres rozpoczął się w niedzielę Mszą św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii kard. Stanisław Dziwisz wyraził nadzieję, że wśród ludzi dobrej woli, różnych religii, tradycji i kultur "ożyje duch Asyżu, przemawiający do wyobraźni i sumień nie tylko uczniów Mistrza z Nazaretu".

Podczas popołudniowej inauguracji Kongresu w Auditorium Maximum UJ, współorganizator spotkania, kard. Stanisław Dziwisz przypominał słowa Jana Pawła II z Asyżu, że "Pokój to warsztat pracy, otwarty dla wszystkich, nie tylko dla specjalistów, uczonych czy strategów".

Podobnie zabrzmiał głos Michela Camdessus’a, byłego szefa Banku Francji i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Także jego zdaniem przyczyną obecnego globalnego kryzysu finansowego jest długa lista błędów nie tylko technicznych, ale przede wszystkim moralnych. "Wszyscy zaczęliśmy czcić złotego cielca" - skonstatował.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, stwierdził, że "Polska jest dumna z wizerunku kraju, który kocha wolność i umie się nią dzielić, a w działaniach tych przyświeca przykład Jana Pawła II".

O szansach i wyzwaniach obecnej Europy mówił przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Przywołał wartości duchowe Europy, jak tolerancja, wielokulturowość, solidarność, które - według niego - łączą się z duchem Asyżu i czynią ludzi najważniejszą częścią wspólnoty.

O starotestamentowym i ewangelicznym przesłaniu jakie wciąż jest obecne w Koranie - mówił podczas inauguracji Kongresu Ahmad Al-Tayyeb, rektor Uniwersytetu Al-Azhar w Egipcie. Podkreślał on, że islam jest religią dialogu, zaś świat Zachodu wciąż postrzega muzułmanów jako wrogów patrząc na nich z góry przez pryzmat własnych interesów, które chce załatwić.  Całe przemówienie nacechowane było wielkim szacunkiem dla Osoby Jana Pawła II.

Z kolei o pozytywnych stosunkach polsko-żydowskich, które przesłania dziś tragiczna spuścizna holokaustu mówił David Rosen, prezes Międzynarodowego Żydowskiego Komitetu do Spraw Międzyreligijnych. "Polskość to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie" - powiedział w ślad za Janem Pawłem II.

Samorząd Małopolski reprezentował m. in. Kazimierz Barczyk, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego. "Na Kongresie potwierdzona została wybitność i świętość Jana Pawła II. Przedstawiciele wielkich religii świata mieli także okazję poznać Kraków i Małopolskę, źródła Jego inspiracji" - podkreślił.

Poniedziałek, drugi dzień Kongresu, stał pod znakiem 24 spotkań panelowych organizowanych w różnych częściach miasta. Przedstawiciele religii dyskutowali o palących problemach świata, takich jak: globalizacja, przemoc, kryzys gospodarczy, brak jedności chrześcijan. Omawiano też wyzwanie ubóstwa przed jakim stają całe kontynenty, zwłaszcza Afryka i Ameryka Łacińska. Odwołując się do zasad poszczególnych religii zastanawiano się w jaki sposób mogą one budować pokojową przyszłość świata.

Wspólnym motywem wszystkich dyskusji była myśl, że jeśli poszczególne religie będą naprawdę praktykować święte zasady leżące u ich fundamentów oraz żyć zgodnie z regułami swoich świętych ksiąg, to uda się zbudować pokojową przyszłość świata.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Teatrze im Słowackiego, Nagrodę im. Jana Karskiego odebrał kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski uhonorowany został "za niesienie prawdy Jana Pawła II, iż antysemityzm jest grzechem".

We wtorek przed południem uczestnicy spotkania "Ludzie i Religie" oddali hołd ofiarom hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Pod Ścianą Śmierci gdzie podczas wojny hitlerowcy rozstrzelali co najmniej kilka tysięcy osób, dostojnicy kościelni różnych wyznań złożyli wieńce oraz zapalili świece i wspólnie uczcili minutą ciszy ofiary Zagłady.

W Kongresie dla Pokoju "Ludzie i Religie" uczestniczyło 1800 gości ze wszystkich kontynentów oraz ok. 700 osób z Polski Do Krakowa przyjechało wielu kardynałów, religie niechrześcijańskie reprezentowali m.in. Żydzi: naczelni rabini Izraela - Jona Metzger i Polski - Michael Schudrich oraz przewodniczący Zgromadzenia Rabinów we Włoszech - Giuseppe Laras. Świat islamu reprezentowali m.in. rektor uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmad Al-Tayyeb. Do Krakowa przybyli buddyści (m.in. patriarcha Tep Vong z Kambodży), hinduiści, dżajniści, szintoiści, zaratustrianie i wyznawcy japońskiej religii monoteistycznej tenrikyo.

Spotkanie zorganizowały wspólnie Archidiecezja Krakowska oraz włoska Wspólnota św. Idziego.