Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Muzeum Armii Krajowej ma ekspozycję stałą

Zrekonstuowany czołg Vickers, bombowiec Halifax, jenieckie baraki, ubecki karcer i wiele innych obiektów związanych z Polską Podziemną można oglądać w nowym Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila". Wyjątkowa na skalę światową ekspozycja została otwarta w czwartek, 27 września.

W uroczystej inauguracji stałej ekspozycji Muzeum AK wzięli udział między innymi Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa, Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego, Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski i Kazimierz Barczyk, Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego i jednocześnie Przewodniczący Rady Muzeum AK, bez którego - jak podczas uroczystości wielokrotnie podkreślali Kombatanci - nie byłoby tej inwestycji.

Dziś jest wasze święto. Szczególnie witam tych, którzy przed odejściem na wieczną wartę mogli zobaczyć dzisiejszą uroczystość i tę wystawę - mówił przewodniczący SWM. Kazimierz Barczyk podziękował też żołnierzom Armii Krajowej i ich rodzinom za przekazanie pamiątek będących częścią ekspozycji. Jest to ponad 20 tysięcy eksponatów, które przewodniczący Rady Muzeum i Sejmiku Województwa Małopolskiego określił mianem relikwii dla żołnierzy i ich rodzin.

Z kolei dyrektor Muzeum AK Adama Rąpalski wskazywał, że po II wojnie światowej Kraków stał się ostoją dla wielu AK-owców. "Miasto było dla nich magnesem, także z powodu dużych możliwości kształcenia i pracy. Do dziś weterani ostatniej wojny działają w szeregu stowarzyszeń społecznych, które współpracują z Muzeum AK"  - mówił Adam Rąpalski.

List do uczestników uroczystości skierował Prezydent RP Bronisław Komorowski. - Gratuluję wszystkim, którzy nie szczędzili sił i czasu, by to muzeum powstało - napisał prezydent Komorowski.

Natomiast Prezes Fundacji Muzeum Historii Armii Krajowej Kazimierz Kemmer ps. "Halny" stwierdził: - Dziś mogę powiedzieć, że kończy się moja żołnierska tułaczka, a szerzej, tułaczka wszystkich żołnierzy Armii Krajowej.

Organizatorem Muzeum Armii Krajowej jest Samorząd Województwa Małopolskiego i Miasta Krakowa. Jego gmach przy ul. Wita Stwosza w Krakowie był adaptowany do potrzeb muzeum od 2007 r. Wtedy i wcześniej dysponowało ono niewielką powierzchnią w dawnym muzeum Lenina. Dziś Muzeum Armii Krajowej posiada powierzchnię dwa razy większą od Muzeum Powstania Warszawskiego. Inwestycja kosztowała 30 milionów złotych i została doceniona jako najlepiej zrewitalizowany obiekt w Polsce i jeden z najlepiej zrewitalizowanych na świecie.