Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Najlepsze Przedsięwzięcia Roku 2003 w Małopolsce

Za rok 2003 Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski już po raz trzeci uhonorowało przedsięwzięcia, inwestycje, instytucje i firmy, które przyczyniły się do rozwoju Małopolski - najważniejszych, najbardziej spektakularnych dokonań oraz dynamicznie rozwijających się inicjatyw - lokomotyw w naszym regionie. Patronatami medialnymi byli: TVP 3 Kraków, Dziennik Polski, Businessman Magazine, Business Week, www.kariera.wprost.pl, www.krakow.biznespolska.pl.

Polska Akademia Umiejętności w Krakowie
Akademia Umiejętności, wielce zasłużona i prestiżowa instytucja nauki utworzona w 1872 roku, w wyniku przekształcenia istniejącego od 1815 r. Towarzystwa Naukowego Krakowskiego, Obecnie w strukturach PAU działa 18 Komisji tematycznych Według stanu z końca czerwca 2000 r. PAU liczy 435 członków, a nadto dwu członków honorowych, którymi są Jan Paweł II i Jan Nowak-Jeziorański.

Małopolski Szlak Papieski im. Jana Pawła II
Idea Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. Jana Pawła II narodziła się w związku z pieszą wędrówką Ojca Świętego Jana Pawła II z Doliny Chochołowskiej na Polanę Jarząbczą w czerwcu 1983r. i dogłębnymi analizami materiałów źródłowych dot. wędrówek ks., bp i kard. Karola Wojtyły po małopolskich górach. Łączna długość Szlaku wynosi 624,5 km. Szlak został opracowany i oznakowany przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej Oddział PTTK w Krakowie we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Małopolską Organizacją Turystyczną.

Wielokulturowy Festiwal "Galicja" w Przemyślu
Celem Wielokulturowego Festiwalu "Galicja" jest inspiracja i kształtowanie zainteresowania kulturą mniejszości narodowych, Festiwal promuje i przybliża wielowiekowe bogactwo kultury i tradycji wszystkich narodów zamieszkujących region karpacki, stanowiąc o tożsamości tego ważnego Euroregionu. Głównym organizatorem Festiwalu jest Fundacja Dziedzictwo - Heritage", natomiast współorganizuje to duże wydarzenie artystyczne Urząd Miasta w Przemyślu.

Przekazanie 66 nowoczesnych strażackich wozów bojowych
Wozy strażackie zostały przekazane dla kilkudziesięciu jednostek OSP na terenie Województwa Małopolskiego. Przedsięwzięcie zakupienia 66 wozów strażackich było największym zamówieniem na wozy strażackie w Polsce - podarowane dla kilkudziesięciu gmin współtworzą system ratownictwa. Portal onet.pl Największy i najczęściej odwiedzany (od stycznia 2003 ponad miliard odsłon miesięcznie) portal internetowy w Polsce, od 1999 r. utrzymuje niekwestionowaną pozycję lidera. Powstał w czerwcu 1996 roku. W ubiegłym roku objął patronatem medialnym ponad 80 premier kinowych. Solidex S.A. Grupa SOLIDEX działa od roku 1990, mając w Krakowie swoją centralę. Podstawowym zakresem działalności SOLIDEX jest projektowanie, budowa i utrzymanie systemów sieciowych dowolnej skali i złożoności. Działalność firmy obejmuje kompleksową realizację przedsięwzięć od pomysłu i projektu, poprzez autoryzowane dostawy i instalacje, prace wdrożeniowe i szkolenia, po zadania związane z eksploatacją systemów.

Browary "Żywiec" S.A.
Tradycje piwowarskie Żywca sięgają czasów średniowiecza już w roku 1448 przywileje miasta, związane m.in. z uprawą jęczmienia i warzeniem piwa potwierdził książę oświęcimski, Przemysław. Obecnie browar żywiecki zatrudnia 700 osób i sprzedaje rocznie ponad 2 mln hl. piwa.

Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
Został założony w 1979 roku z inicjatywy krakowskiego środowiska kupców i rzemieślników. Wysoka jakość świadczonych przez Bank usług oraz umiejętność dostosowywania oferty Banku do potrzeb swoich klientów, powoduje, że Bank jest znaną i cenioną w Krakowie i Małopolsce instytucją finansową.

Zakłady Produkcyjno-Handlowy "Wojas"
Zakłady Produkcyjno-Handlowe "WOJAS" istnieją na rynku obuwniczym od 1990 r. Obecnie firma zatrudnia 560 pracowników z terenu Podhala, produkuje ponad 700 tys. par rocznie. ZPH "WOJAS" są jednym z największych i liczących się producentów obuwia w kraju. Cechami, które umieściły firmę na tak wysokiej pozycji są duża dynamika rozwoju i elastyczność umożliwiająca szybkie reagowania na zmieniające się potrzeby rynku. Firma jest sponsorem generalnym "Wojas-Podhale Nowy Targ SSA".

Galeria Handlowo-Rozrywkowa "Sfera" w Bielsku Białej
Obiekt powstał na miejscu rozebranej fabryki włókienniczej, w ścisłym centrum miasta, To obecnie ponad 120 sklepów. We wrześniu 2003 roku w części rozrywkowej Sfery do użytku oddany został Klimat - centrum rozrywki o powierzchni 3000m2. Dzięki odważnemu projektowi i determinacji inwestorów, miasto wzbogaciło się o obiekt, którego zazdroszczą mu licznie odwiedzający Sferę goście ze Śląska, Małopolski oraz nieodległych Czech.