Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Najlepsze przedsięwzięcia w Małopolsce w 2002 roku

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
W 1999 r. rozpoczęła się budowa bazyliki Miłosierdzia Bożego i zaplecza duszpasterskiego, socjalnego dla pielgrzymów odwiedzających sanktuarium i grób św. Falistym'. Opiekę organizacyjną i finansową nad rozbudową sprawowała Fundacja Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, powołana przez Metropolitę Krakowskiego Kardynała Franciszka Macharskiego. 5 milionów pielgrzymów rocznie odwiedza to miejsce najżywszego kultu.

Trzy nowe mosty w Krakowie
Mosty Zwierzyniecki. Kotlarski i Wandy wraz z drogami dojazdowymi, to inwestycja poprawiająca w istotny sposób system komunikacyjny w mieście. Mosty wpisują się w całościowy plan rozwoju infrastruktury komunikacyjnej w Krakowie. W ostatnich latach wybudowano m.in. estakadę na ul. Opolskiej, węzeł dwupoziomowy na al. Jana Pawła II i ul. Nowohuckiej, zmodernizowano ul. Tischnera, Kobierzyńską i Trasę Centralną. Trwają, prace nad innymi przedsięwzięciami.

Most na Wiśle Górka-Sokolniki
To największa inwestycja Województwa Małopolskiego. Otwarcie mostu odbyto się 24 października 2002 r. w rok po rozpoczęciu budowy. Most o długości 425 m kosztował 21,25 mln złotych

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych wraz z pełnowymiarową halą sportową w Brzesku
Największa inwestycja oświatowa zakończona w 2002 r. w Małopolsce. Budowa trwała 1,5 r. i kosztowała samorząd powiatowy 11 mln zł.

Polski Związek Narciarski
Swoją działalność ukierunkował na popularyzację sportów zimowych. Działania te zwieńczone zostały osiągnięciami polskich narciarzy na IO w Salt Lake City, zwycięstwem Adama Małysza w Pucharze Świata i organizacją zawodów o PS w skokach narciarskich w Zakopanem. PZN wspiera budowę i modernizację obiektów sportowych, m.in. Wielką Krokiew w Centralnym Ośrodku Sportów.

Comarch Kraków
Firma jest globalnym producentem i dostawcą innowacyjnych systemów informatycznych dla przemysłu, handlu, sektora telekomunikacyjnego, instytucji finansowych i banków. Od momentu założenia rozrasta się w ponadnarodową sieć spółek zależnych i partnerów w Europie, Stanach Zjednoczonych i na Bliskim Wschodzie. Realizuje też pierwszy projekt e-Goverment "Wrota Małopolski".

Iglokrak Kraków
Firmy skupione w grupie Iglokrak działają w skali regionalnej i ogólnopolskiej i zajmują się dystrybucją i produkcją mrożonek. Oferują też usługi chłodnicze oraz logistyczne. Zaopatrują w żywność sieci zbiorowego żywienia: szpitale, wojsko, gastronomie.

Krakowskie Centrum Inwestycyjne
Działalność KCI polega m.in. na zakupie przedsiębiorstw wymagających restrukturyzacji, a następnie przekształcaniu w sprawnie funkcjonujące organizmy gospodarcze.

Maspex Wadowice
Firma założona w 1990 r. jest właścicielem kilkunastu dobrze znanych marek towarowych produktów spożywczych, m.in. herbat Ekoland, soków Kubuś i Tymbark, wody mineralnej MultiYita, czekolad La Festa, kakao Puchatek i DecoMorreno oraz śmietanek do kawy Cremona i Coffeta. Marki te są wiodącymi produktami na rynku polskim w swojej klasie. Robią też zawrotną karierę w Europie. W 2001 r. firma osiągnęła na sprzedaży 1043,3 mln złotych, z czego ponad 16 proc. stanowiły przychody z eksportu.

Pliva Kraków
To największa firma farmaceutyczna w Europie Środkowo-Wschodniej. Należy do czołówki polskich producentów leków i preparatów farmaceutycznych. Według planów Plivy, Kraków stać się ma w najbliższych latach w koncernie, głównym producentem leków sprzedawanych poza receptą.