Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Powstała krakowska Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Ruszyła wreszcie Szkoła Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Ma kształcić do zawodu przyszłych sędziów i prokuratorów. To jedyny tego typu ośrodek w kraju.

Młodzi prawnicy zaczną naukę od rocznej aplikacji ogólnej. Na roku jest ich 301. Tylko najlepsi dostaną się na aplikację sędziowską i prokuratorską, które będą trwały odpowiednio 4,5 i 2,5 roku.

Pierwsze zajęcia w szkole odbyły się 30 listopada.


**********

KRAJOWA SZKOŁA SĄDOWNICTWA I PROKURATURY W KRAKOWIE

W związku z uroczystym otwarciem 30 listopada 2009 roku Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, przez Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, przedstawiam kilka informacji na temat genezy jej powstawania.

14.11.2000 roku ze względu na potrzebę ustawicznego kształcenia sędziów i podobne rozwiązania sprawdzające się w krajach europejskich, skierowałem do Ministra Sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego wniosek o utworzenie w Krakowie Krajowej Szkoły Wymiaru Sprawiedliwości. Jako poseł AWS, członek Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka zebrałem pod tym wnioskiem kilkadziesiąt podpisów parlamentarzystów ze wszystkich ugrupowań, od Tadeusza Mazowieckiego po Jana Olszewskiego, od Krzysztofa Janika po Antoniego Macierewicza

Jesienią 2001 roku, jako autor ustawy Budowa Kampusu 600-lecia UJ oraz krakowski poseł, w uzgodnieniu z Rektorem F.Ziejką i Prezydentem Krakowa A.Gołasiem ponownie przedłożyłem nowemu Ministrowi Sprawiedliwości S.Iwanickiemu ofertę budowania Szkoły na terenie kampusu lub w budynku oferowanym przez miasto.

Dnia 19.09.2001 r. na moje zaproszenie przybył do Krakowa Minister S.Iwanicki i na konferencji prasowej UJ zapowiedział, że "na wniosek posła Kazimierza Barczyka 1 października (2001) wyda zarządzenie o powołaniu z siedzibą w Krakowie KSWS", co też się stało. Od 1 października wchodziło w życie nowe prawo o ustroju sądów powszechnych, które formalnie dawało przesłanki do powołania KSWS. Kilka innych miast rozpoczęło wówczas walkę o umieszczenie u nich KSWS - wygrał Kraków.

Przez kilka następnych lat monitorowałem sprawę Krajowej Szkoły, zabiegając o nią u Ministrów M.Sadowskiego, T.Wołka, Z.Ćwiąkalskiego (który zaproponował mi zostanie dyrektorem uruchamianej w Krakowie Szkoły) o sfinalizowanie tej ważnej dla Polski instytucji zlokalizowanej w Krakowie, gdzie będzie kształciło się 300 aplikantów, a także sędziowie i prokuratorzy.

W czasie gdy Prezesem Sądu Apelacyjnego był W.Baran, przekonałem go, aby wnioskować połączenie budowy Szkoły z Sądem Apelacyjnym na działce, przy sądach krakowskich. Wykładowcy z UJ są ważną częścią Szkoły, a dyrektorem została prof. M.Szewczykowa, b. Prorektor UJ, do czego ją zachęcałem.

Kazimierz Barczyk

**********

Wniosek o utworzenie KSWS

 

Dziennik Polski

 

Informacja UJ

 

Dziennik Polski

 

Nasz Dziennik

 

Rzeczpospolita

 

Gazeta Krakowska

**********