Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Poznaliśmy najpopularniejszych wójtów i burmistrzów

Poznaliśmy najpopularniejszych wójtów i burmistrzów Małopolski wybranych w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski oraz Gazetę Krakowską. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali w teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. 10 wójtów otrzymało kapelusze Wincentego Witosa, a 5 burmistrzów - honorowe insygnia.

Nagrody wręczali: Bernadetta Podlińska, prezes Polskapresse o. Prasa Krakowska, Kazimierz Barczyk, przewodniczący Sejmiku i Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys.

O zaszczytny tytuł najpopularniejszego wójta walczyło w tym roku 85 włodarzy gmin. Wybrano 10, którzy zdobyli największą ilość głosów: Marek Jamborski (Kocmyrzów-Luborzyca), Marian Zalewski (Szczurowa), Leszek Skowron (Korzenna), Elżbieta Burtan (Zabierzów), Tadeusz Wójtowicz (Wielka Wieś), Marcin Kiwior (Skrzyszów), Antoni Karlak (Jabłonka), Tomasz Gromala (Lipnica Murowana), Stanisław Gawęda (Krościenko nad Dunajcem) oraz Jan Kulig (Łapanów)

Do walki o tytuł najpopularniejszego burmistrza stanęło 47 burmistrzów. Honorowymi insygniami oraz dyplomami zostało odznaczonych pięciu gospodarzy miast: Dariusz Reśko (Krynica-Zdrój), Marcin Pawlak (Dobczyce), Jan Golba (Muszyna), Artur Kozioł (Wieliczka) oraz Grzegorz Niezgoda (Szczawnica).

Otwierając finałową galę plebiscytu redaktor naczelny Gazety Krakowskiej Tomasz Lachowicz przypomniał, że plebiscyt na wójta roku organizowany jest od 12 lat - To pokazuje jak silnie wpisał się w pejzaż społeczny Małopolski - mówił Tomasz Lachowicz. - Wójtów musimy oceniać każdego dnia, nie tylko co 4 lata w wyborach. Ten plebiscyt jest fragmentem tych ocen - podkreślił.

Nawiązał także do faktów historycznych i roli wójta w średniowieczu, kiedy to obowiązkiem jego było jak zacytował "codzienne do ratusza się schodzić i dobra wszelkiego bronić". - Dziś taki właśnie wysiłek i osiągnięcia nagradzamy w plebiscycie - dodał.

Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski przywołał z kolei osobę Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej i wójta podtarnowskich Wierzchosławic, który jest patronem plebiscytu.

Przewodniczący życzył samorządowcom ducha walki na nadchodzące trudne czasy kryzysu - kiedy to - jak dodał - trzeba będzie być jeszcze bardziej skutecznym w swoim działaniu i publicznej służbie. Zaproponował, by w kolejnej edycji plebiscytu rozważyć możliwość wyboru, oprócz wójtów i burmistrzów - także starostów. Jego zdaniem stanowiłoby to dobry impuls do dyskusji na temat modelu wyboru starostów.

Członek Zarządu Stanisław Sorys wyliczał sukcesy gospodarzy małopolskich gmin - Krynica modernizuje pijalnię wód, wójt Zalewski pokazał w czasie powodzi jak można sprawić, by mieszkańcy czuli się bezpiecznie, a Skrzyszów podejmuje się budowy pierwszego w Małopolsce zbiornika małej retencji. Jesteście innowatorami w rozwiązywaniu problemów mieszkańców- nie szczędził pochwał małopolskim samorządowcom Stanisław Sorys.

- Bez wątpienia jesteście najlepszymi samorządowcami w całej Małopolsce, a ten plebiscyt daje szansę pokazania, że doceniamy was za to. Małopolska jest tak silna jak silne są nasze samorządy. Życzę dalszej satysfakcji z waszej służby i oby te wyróżnienia was uskrzydlały zwłaszcza teraz w dobie kryzysu - dodał

Wyróżnieni samorządowcy zgodnie podkreślali, że swoją prace traktują jako służbę publiczną, a przyznany tytuł jako mobilizację do podejmowania dalszego wysiłku.

Uroczyste wręczenie wyróżnień, które odbyło się w Teatrze im. J. Słowackiego, uświetnił występ góralskiej kapeli "Białopotoczanie" z Krościenka nad Dunajcem.

Pismo Olgierda Dziekońskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP >>>