Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Prof. Leszek Balcerowicz odebrał tytuł Człowieka Roku

25 maja w auli Collegium Maius UJ prof. Leszek Balcerowicz odebrał Tytuł Człowieka Roku przyznany przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP. Drugi z laureatów, prof. Jerzy Regulski odebrał wyróżnienie 5 marca br.

25 maja w auli Collegium Maius UJ prof. Leszek Balcerowicz odebrał Tytuł Człowieka Roku przyznany przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP. Drugi z laureatów, prof. Jerzy Regulski odebrał wyróżnienie 5 marca br.
 
Prof. Leszek Balcerowicz otrzymał także tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Władze uczelni uhonorowały byłego szefa NBP "za wkład w przygotowanie i wdrażanie fundamentalnych reform gospodarczych w Polsce w okresie transformacji ustrojowej".

**********

Przemówienie Kazimierza Barczyka wygłoszone podczas uroczystości wręczenia tytułu Człowieka Roku Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP za 2009 rok

Magnificencjo Panie Rektorze!
Szanowny Panie Premierze!

Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego to miejsce szczególne. Tu rodziła się i wykluwała intelektualna elita Rzeczpospolitej Obojga Narodów, stąd promieniowały prądy, które uczyniły z Polski mocarstwo europejskie. Tu też studiował, w latach 1491-1495 Mikołaj Kopernik, którego pokój - na piętrze tego gmachu - udostępniany jest zwiedzającym. Przywołuję postać naszego genialnego astronoma nieprzypadkowo. Nieprzeciętny umysł Kopernika, opierając się na ścisłej metodzie badania zjawisk, nie tylko odkrył układ heliocentryczny, ale - o czym poza akademiami ekonomicznymi rzadko się mówi - skonkretyzował i ogłosił drukiem zasadnicze prawa rządzące społeczeństwem w dziedzinie obrotu gospodarczego i polityki monetarnej. Pan Profesor zapewne potwierdzi moje słowa, że jego prace w tym kierunku były nie mniej doniosłe niż "O obrotach ciał niebieskich" i też wyprzedzały epokę. W jednej z nich pisze: "Choć niezliczone są klęski, wskutek których królestwa i rzeczypospolite upadać zwykły, to jednak cztery są najsilniejsze: niezgoda, śmiertelność, niepłodność ziemi i spodlenie monety". Pierwsze trzy - pisze Kopernik "są tak oczywiste, iż nikt im nie przeczy, ale czwarta, dotycząca monety, uznawana jest tylko przez nielicznych wskutek tego, że oddziaływa na upadek państwa nie od razu i gwałtownie, lecz powoli i skrycie". Dodajmy, że spodleniem monety Kopernik nazywa ogół zjawisk oddziałujących na wartość pieniądza, a zatem na całą gospodarkę. Poglądy te stały się podstawą wielkiej reformy skarbowej Zygmunta Augusta, która stała się fundamentem potęgi gospodarczej Korony.

Przenosząc się w czasy nowożytne, do okresu, w którym ku upadkowi chyliła się Polska Rzeczpospolita Ludowa, mieliśmy do czynienia z taką właśnie sytuacją, przed którą ostrzegał Kopernik. Długi proces psucia pieniądza, ograniczanie swobody obrotu gospodarczego, doprowadziły do gigantycznej inflacji, a wskutek tego do załamania się gospodarki i ostatecznego upadku systemu. Doskonale pamiętamy tamten okres. Stanęliśmy wobec trudnej sytuacji zapobieżenia całkowitemu paraliżowi ekonomicznemu kraju, czy też - jak powiedziałby Kopernik - jego spodleniu. Potrzebne były radykalne środki zaradcze, potrzebny był ktoś, kto determinacją, często wbrew opinii publicznej i nastrojom społecznym, wprowadzi ład i porządek w finansach państwa. A w konsekwencji położy solidny fundament pod budowę III Rzeczpospolitej.

Szanowny Panie Profesorze! To w Pana ręce pierwszy niekomunistyczny rząd premiera Mazowieckiego powierzył losy kraju. Dziś, gdy mija 20 lat od przyjęcia przez Sejm pakietu ustaw nazywanego powszechnie Planem Balcerowicza, pragniemy docenić ten wysiłek. Z roku na rok widać było stabilizującą się złotówkę, rozwijającą się gospodarkę, przedsiębiorczość, wzrost eksportu. Teraz nikt już chyba nie wątpi, że terapia szokowa, jak nazywano często pańskie reformy, wyszła Polsce na dobre. Żyjemy w państwie, którym wstrząsają mniejsze lub większe burze, w którym upadają rządy, odchodzą ministrowie, zdarzają się rozmaite kryzysy, ale Rzeczpospolita jest państwem stabilnym. Ma mocne podstawy ustrojowe i uporządkowany system finansów publicznych. To z pewnością najważniejsze zdobycze minionych 20 lat, które bez Pana osoby ciężko byłoby sobie wyobrazić.

Szanowni Państwo!
5 marca, w tym samym miejscu, gościliśmy Pana Premiera Profesora Jerzego Buzka, Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, w którego rządzie Pan Profesor Leszek Balcerowicz był Wicepremierem. Okazją ku temu było wręczenie przyznawanych przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski tytułów Małopolan Roku, którymi - za utworzenie pierwszego ogólnopolskiego Węzła Wiedzy i Innowacji w ramach Europejskiego Instytutu Technologicznego - byli rektorzy krakowskich uczelni, prof. Karol Musioł z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Antoni Tajduś z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz sam Profesor Jerzy Buzek w uznaniu jego osobistych starań o poparcie tej idei na forum europejskim. Wtedy też wręczyliśmy tytuł Człowieka Roku Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP Panu Profesorowi Jerzemu Regulskiemu, współautorowi reformy samorządowej sprzed 20 lat. Dzisiejsze spotkanie jest przedłużeniem tamtej uroczystości, w której Profesor Balcerowicz nie mógł wziąć udziału. Cieszymy się, że jest Pan dzisiaj z nami i życzymy spośród Pana współpracowników wyrósł godny Pana następca.

**********

Zobacz relację z uroczystości, Kronika, 25 V 2010, godz. 21 45 >>>

**********