Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Srebrna gospodarka szansą dla Małopolski

Proces starzenia to jedno z wyzwań dla polskich regionów na początku XXI wieku. Z analiz wynika, że Małopolska, w większym stopniu niż inne regiony kraju, a nawet Europy, posiada zasoby do tworzenia gospodarki przyjaznej wszystkim grupom ludności. Władze Województwa Małopolskiego, wychodząc naprzeciw zmianom demograficznym towarzyszącym temu procesowi, rozpoczynają dyskusję na temat potrzeb starzejącej się populacji w regionie. W poniedziałek, 18 października, w Międzynarodowym Centrum Kultury odbyła się konferencja poświęcona "srebrnej gospodarce".

Konferencja poświęcona "srebrnej gospodarce" wpisuje się w ciąg prac nad strategią Województwa Małopolskiego.

Województwo Małopolskie jest pierwszym regionem w kraju, który podjął wyzwanie przygotowania dokumentu poświęconego starzejącemu się społeczeństwu w kontekście regionalnym. Zespół ekspertów pod kierunkiem prof. Stanisławy Golinowskiej przygotował dokument pod nazwą "Wyzwania Małopolski w kontekście starzenia się społeczeństwa. Podejście strategiczne", podkreślający rolę współpracy pokoleń służącej lepszym warunkom życia dla wszystkich.

Władze Województwa Małopolskiego nawiązując do koncepcji "srebrnej gospodarki" (silver economy) chcą wykorzystywać regionalne zasoby tak, aby z procesu starzenia się uczynić czynnik dynamizacji rozwoju regionu. Z wieloletniej analizy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową na temat atrakcyjności inwestycyjnej województw i podregionów kraju wynika, że województwo małopolskie, w większym stopniu niż inne regiony kraju a nawet Europy, posiada zasoby do tworzenia gospodarki ukierunkowanej na rozwój usług, atrakcyjnej dla inwestorów i przyjaznej wszystkim grupom ludności. Wpływa na to m.in. dobrze rozwinięta infrastruktura społeczna (życie kulturalne, gastronomia, hotele), kapitał ludzki, atrakcyjny krajobraz i walory naturalne regionu oraz względnie duże zasoby nieruchomości i infrastruktury transportowej.

W dyskusji na temat procesu starzenia się uczestniczą eksperci z Polski i zza granicy w dziedzinie nauk społecznych, gospodarki, zdrowia, a także samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Druga sesja konferencji miała charakter praktyczny - zaprezentowane zostały doświadczenia z realizacji podprojektów i Dobre Praktyki PEOPLE.

W trakcie Konferencji Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski wygłosił referat pt. "DIVERSIA - Strategie godzenia życia prywatnego i zawodowego"

**********

Kazimierz Barczyk
"DIVERSIA - Strategie godzenia życia prywatnego i zawodowego"

Streszczenie referatu

DIVERSIA jest jednym z siedmiu europejskich podprojektów realizowanych w ramach projektu PEOPLE - inicjatywy której głównym celem jest poszukiwanie możliwości rozwinięcia nowych form zatrudnienia i poprawy dobrobytu oraz zwiększenia spójności w obliczu zmian społecznych i demograficznych.

DIVERSIA wpisuje się w ramy tematu nr 1 projektu PEOPLE: godzenie pracy i życia prywatnego.

Na poziomie europejskim projekt wpisuje się w założenia Europejskiej Strategii Równości 2006-2010, a zwłaszcza w jeden z  jej obszarów "godzenie życia prywatnego i zawodowego".

Projekt wpisuje się również w realizację polityk krajowych związanych z promocją równości, w Polsce założenia takie wpisane są m.in. w Konstytucji RP oraz w Kodeksie Pracy.

Instytucje zaangażowane w realizację projektu DIVERSIA:
Instytut Kobiet z Andaluzji, Regionalne Ministerstwo Równości oraz Opieki Społecznej, Hiszpania
Uniwersytet w Sewilli, Andaluzja, Hiszpania
Rada Miasta Sodertalje, Szwecja
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, Polska  

Badania wykorzystania czasu pokazują, że kobiety w  wieku od 24 do 70 lat poświęcają dużo więcej czasu niż mężczyźni na prace domowe, średnio 50% więcej w Szwecji do ponad 200% więcej w Hiszpanii, a w Polsce 100% więcej.

Badania statystyczne pokazują, że  tak wielkie różnice w zakresie dzielenia czasu między pracę a rodzinę utrudniają kobietom wchodzenie na rynek pracy, a mężczyznom radzenie sobie z obowiązkami rodzinnym.

W związku z wyzwaniami społecznymi oraz  demograficznymi przed jakimi staje Europa istnieje potrzeba opracowania skutecznej strategii ułatwiania godzenia życia prywatnego z rodzinnym, w której realizację zaangażowane zostaną zarówno organy administracji publicznej, jak i przedsiębiorstwa, które implementują jej założenia, tak aby ułatwić zarówno kobietom, jak i mężczyznom godzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi.

Cele projektu

Głównym celem projektu jest identyfikacja istniejących strategii w zakresie godzenia życia prywatnego z zawodowym w kontekście efektywnego zarządzania życiem prywatnym, rodzinnym, społecznym, zawodowym oraz pobudzenie organów publicznych do wdrażania efektywnych polityk, środków oraz usług, które będą sprzyjać równemu uczestnictwu kobiet i mężczyzn we wszystkich sferach ich życia.

Ten etap projektu  zostanie zrealizowany w oparciu o badanie tzw. Sieci wsparcia rodzinnego. Identyfikacja rodzajów i natury istniejących form wsparcia, w zależności od różnych kontekstów geograficznych i kulturowych pozwoli na opracowanie kierunków działania w zakresie godzenia życia rodzinnego z zawodowym właściwych dla  poszczególnych regionów.

Projekt zakłada również promocję udziału kobiet w rynku pracy poprzez opracowanie i rozpowszechnienie Europejskiego Studium na temat różnych potrzeb związanych z godzeniem prywatnego oraz zawodowego życia kobiet i mężczyzn na podstawie analizy różnych pozycji wyjściowych kobiet oraz mężczyzn, zwłaszcza w kontekście wykorzystania ich czasu.

Grupa docelowa  projektu

Projekt w założeniu kierowany jest zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn różnych grup wiekowych, mając na celu przełamywanie stereotypów związanych z tradycyjnymi rolami kobiet i mężczyzn w społeczeństwie.

Projekt skupia się głownie na trzech regionach europejskich: Andaluzji, Małopolsce oraz regionie Sztokholmu, jednak jego rezultaty będą rozpowszechniane w całej Europie.

Działania w ramach projektu

Opracowanie Europejskiego Studium na temat różnych potrzeb związanych z godzeniem prywatnego oraz zawodowego życia kobiet i mężczyzn na bazie różnych kontekstów geograficznych, istniejących sieci rodzinnych oraz wyzwań demograficznych przed którymi staje Europa.

Zestawienie oraz rozpowszechnienie dobrych praktyk w zakresie wdrażania polityk przyjaznych godzeniu życia prywatnego z rodzinnym zarówno przez kobiety jak i mężczyzn,  odpowiadających rożnym kontekstom geograficznym oraz kulturowym.

Działania mające na celu podnoszenie świadomości oraz szerzenie rezultatów projektu: organizacja wizyt studyjnych do instytucji zajmujących się problematyką równości płci w europejskich regionach zaangażowanych w realizację subprojektu, warsztaty europejskie na temat równości płci oraz godzenia życia rodzinnego z zawodowym w kontekście nowych wyzwań demograficznych, przed którymi staje Europa.

Postępy w realizacji projektu

Do tej pory odbyły się 2 spotkania komitet sterującego projektu. Oba w Hiszpanii -  pierwsze w czerwcu, a drugie w październiku 2010.
W ciągu 9 pierwszych miesięcy realizacji projektu zostały zebrane materiały, opracowania, dane statystyczne dotyczące polityki społecznej oraz równości w Europie, Polsce, a  przez pozostałych partnerów w Szwecji oraz Hiszpanii. Na ich podstawie w chwili obecnej Uniwersytet w Sewilli, będący partnerem merytorycznym projektu, opracowuje metodologię badań na temat różnych potrzeb związanych z godzeniem prywatnego oraz zawodowego życia kobiet i mężczyzn.
W trakcie dotychczasowych spotkań komitetu sterującego ustalone zostały kryteria dobrych praktyk w zakresie godzenia życia prywatnego i zawodowego. Na ich podstawie w chwili obecnej wyszukiwane i opracowywane są  dobre praktyki w regionach uczestniczących w projekcie.

UMWM, inf. własna

**********
Program konferencji (pdf) >>>