Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

VIII Plebiscyt na Najlepszego Wójta rozstrzygnięty

Aż 54357 głosów poparcia od Czytelników Gazety Krakowskiej otrzymało 53 kandydatów nominowanych do tytułu Najlepszego Wójta Małopolski w VIII już Plebiscycie współorganizowanym przez SGiPM.

Laureatami zostali:
Tadeusz Patalita z Mszany Dolnej,
Elżbieta Burtan z Zabierzowa,
Janusz Potaczek z Niedźwiedzia,
Marek Jamborski z Kocmyrzowa - Luborzycy,
Władysław Pazdan z Limanowej,
Andrzej Dziwisz z Raby Wyżnej,
Marian Zalewski ze Szczurowej,
Wiesław Rajski z Wierzchosławic,
Krystyna Świętek z Gręboszowa,
Stanisław Pudo z Jordanowa
(kolejność według liczby głosówpoparcia).

Wczoraj w Domu Ludowym w podtarnowskich Wierzchosławicach, podczas uroczystości Witosowych Zaduszek, laureaci plebiscytu zostali uhonorowani tytułem Najlepszego Wójta Małopolski i Witosowymi Kapeluszami.
- Wójt to władza realna, bo realnie wpływa na życie ludzi w lokalnych społecznościach, a jednocześnie nie jest to władza rozpieszczana przez media. Chcemy temu zaradzić, promując wójtów - mówił redaktor naczelny "Polski- Gazety Krakowskiej" Tomasz Lachowicz.
Dyplomy i Witosowe Kapelusze wręczali Waldemar Pawlak, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego i przyszły wicepremier, Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski - współorganizatora naszego plebiscytu oraz redaktor naczelny "Krakowskiej".
Listy gratulacyjne dla zwycięzców naszego plebiscytu przekazał także marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara.
W tym roku - po raz pierwszy w historii plebiscytu - Kapelusze zdobyły aż dwie kobiety, Elżbieta Burtan z Zabierzowa i Krystyna Świętek z Gręboszowa.
- W niczym nie ustępujemy mężczyznom. Dobry wójt powinien przede wszystkim integrować mieszkańców wokół spraw gminy nic tak nie przeszkadza w pracy na rzecz lokalnej społeczności jak niekonstruktywne spory i waśnie - uważa Elżbieta Burtan z Zabierzowa.
Dla wielu laureatów Witosowy Kapelusz nie jest pierwszym w ich samorządowej karierze. Ale jedynym wójtem, który może się poszczycić wszystkimi laurami, od pierwszego plebiscytu, jest wójt Szczurowej Marian Zalewski. Trzeba przyznać, że ma dobrą rękę jako gospodarz i z tej pięknie położonej w dolinie Wisły, Raby i Uszwicy gminy, z dobrze utrzymanymi zabytkowymi dworkami, uczynił prawdziwą perełkę.
- Teraz mam już kapelusze na wszystkie dni tygodnia i jeszcze na zapas - żartuje
na poważnie podkreśla, że odbiera tę nagrodę jako zaszczyt dla gminy i autentyczny powód do satysfakcji, dowód ogromnego szacunku i uznania mieszkańców gminy, docenienie ciężkiej pracy i równocześnie zobowiązanie do dalszej aktywności.
- Gmina musi być przyjazna ludziom - dodaje wójt Szczurowej. - Wójt nie może być dyktatorem, ludzie muszą się czuć współgospodarzami w gminie, wtedy na prawdę można zrobić dużo dobrego - kończy.
Do wójtów zwrócił się wczoraj prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak, który uczestniczył w tradycyjnych wierzchosławickich Zaduszkach Witosowych.
Podkreślił, że z nieprzemijających idei Witosa i polskiego ruchu ludowego można czerpać wzorce dla rozwoju naszej demokracji i budowania dobrej polityki poprzez współpracę, nawet mimo różnic i kontrowersyjnych poglądów.
Duże poparcie od Czytelników w naszym plebiscycie otrzymali również:
Ryszard Guzik z Gorlic, Józef Gąsiorek z Zembrzyc, Grzegorz Kozioł z Tarnowa, Jan Żebrak z Charsznicy, Jan Kulig z Łapanowa, Daniel Obajtek z Pcimia, Bogdan Stasz z Gromnika, Stanisław Gawęda z Krościenka n. Dunajcem, Jan Najdek z Budzowa, Eugeniusz Skoczeń z Radziemic, Wacław Ligęza z Bobowej i Bernard Stawiarski z Chełmca.
Wszystkim lauraetom serdecznie gratulujemy, a Czytelnikom dziękujemy za udział w konkursie.

Gazeta Krakowska
2007-11-05