Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

XXII akcja Podarujmy Lato Dzieciom ze Wschodu

5 lipca, w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyło się uroczyste powitanie uczestników organizowanej przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, już po raz dwudziesty drugi, akcji "Podarujmy Lato Dzieciom ze Wschodu".

W imieniu gospodarza miejsca przemawiała Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa Iwona Chamielec, natomiast w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa uczestników tegorocznej edycji akcji powitała Marzena Paszkot, Pełnomocnik Prezydenta ds. rodziny. W uroczystości wziął także udział Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj. Spotkanie prowadził Kazimierz Barczyk, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, pomysłodawca projektu.

W ramach tegorocznej edycji projektu, w Krakowie gości 100 dzieci polskiego pochodzenia z Ukrainy i Mołdawii. Dzięki ponownemu zaangażowaniu w Gminy Wielka Wieś akcją objęte zostały także dzieci ukraińskie z Gromady Bajkowice, których rodzice walczą na froncie.

Organizatorzy projektu przygotowali bogaty program kulturalno-edukacyjny. Dzieci zwiedzą Kraków oraz wezmą udział w specjalnych lekcjach muzealnych. Zaplanowane są także wycieczki do Zakopanego oraz do Kopalni Soli w Bochni. Jednym z istotnych elementów programu są lekcje języka i kultury polskiej.

Akcja "Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu" odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Aleksandra Miszalskiego. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Kraków oraz wspierany przez sponsorów, pośród których są m.in. krakowskie przedsiębiorstwa komunalne.

za UMK

Zdjęcia


fotografii: 9, na stronach: 1