Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

XXII edycja akcji Podarujmy Lato Dzieciom ze Wschodu

Tradycyjnie każdego roku Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski organizuje wakacyjny wypoczynek dla dzieci polskich ze Wschodu. W tym roku już po raz dwudziesty drugi w dniach 3-13 lipca 2024 roku gościmy w Krakowie 99 młodych ludzi z Ukrainy i Mołdawii wraz z opiekunami. Dotychczas w naszej Akcji łącznie wzięło udział ponad 2500 osób.

Akcją objęliśmy przede wszystkim dzieci z polskich rodzin kultywujących tradycje, obyczaje i język, współpracując z polskimi organizacjami i parafiami katolickimi. W tym roku dodatkowo Gmina Wielka Wieś dofinansowuje pobyt wakacyjny dla 20 dzieci oraz ich opiekunów z partnerskiej Gromady Bajkowce w Ukrainie. Dzieci pochodzą z rodzin wojskowych walczących na froncie na Ukrainie.

W ramach pobytu w formie "lekcji żywej historii" dzieci zwiedzą Kraków, Kopalnię Soli w Wieliczce oraz Zakopane. Dzięki uprzejmości krakowskich instytucji kultury wezmą także udział w lekcjach muzealnych m.in. w Zamku Królewskim na Wawelu.

Akcja odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa Aleksandra Miszalskiego, Przewodniczącego SGiPM – inicjatora akcji, przy znacznym wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Miasta Krakowa, Gminy Wielka Wieś oraz licznych sponsorów i partnerów, w tym: Krakowskiego Holdingu Komunalnego, Wodociągów Miasta Krakowa, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie.