Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Adres Samorządów Małopolski do Jego Świątobliwości Ojca Świętego Jana Pawła II na uroczyste wręczenie tytułu Honorowego Małopolanina (1996)

Umiłowany Ojcze Święty!

Małopolska ponownie pielgrzymuje do Wiecznego Miasta, by dać wyraz synowskiej miłości do Matki Kościoła oraz serdecznego przywiązania do najwybitniejszego w historii naszej Ojczyzny Polaka.

Ojcze Święty!

Mija pięćdziesiąt lat od chwili, kiedy w kaplicy arcybiskupów krakowskich otrzymałeś święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Adama Stefana Sapiehy. Nasza obecność jest tutaj skromny wyrazem wdzięczności za półwiecze Twojej kapłańskiej posługi rozpoczętej w Krakowie a kontynuowanej w Rzymie. Wcześniej były lata szkolne w rodzinnych Wadowicach, skąd Kalwaryjskimi dróżkami przybyłeś do Krakowa w progi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tutaj, w okupacyjną noc Narodu dojrzewało Twoje powołanie pod okiem nieustraszonego wobec hitleryzmu i stalinizmu Księcia -Metropolity, gdy uczyłeś się na tajnych kompletach i pracowałeś w kamieniołomach. Byłeś wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim, a później profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Stale Jednak byłeś obecny w Małopolsce - od Częstochowy po Ludźmierz, aby służyć ludowi, Kościołowi krakowskiemu i całej południowej Polsce. Tak było aż do ostatecznego wyjazdu do Rzymu przed 18 laty.

Ojcze Święty!

Wybór Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową był dla Narodu radosnym wydarzeniem, odczytywanym jako boski znak, zaś dla totalitarnej władzy trudnym do przyjęcia wstrząsem. Twoje posłannictwo, nauczanie i pamiętne pierwsza pielgrzymka do Ojczyzny dały nadzieję, rozpaliło ducha i pobudziło do działania. Owocem tej pielgrzymki była "Solidarność", największy w historii pokojowy ruch społeczny liczący 10 milionów ludzi, a za jej przyczyną upadek berlińskiego muru i żelaznej kurtyny. Zawsze pamiętałeś też o innych, o naszych braciach - Słowianach, którzy dzielili podobny nam los. Podjąłeś, Ojcze Święty - jak święci Benedykt, Cyryl i Metody - na przełomie II i III Tysiąclecia, dzieło ewangelizacji Europy, aby w Trzecie Tysiąclecie Chrześcijaństwa zostało odnowione oblicze Ziemi. Ojcowską miłością ogarnąłeś szczególnie narody słowiańskie, stale podkreślając, że Europa oddycha dwoma płucami. Tradycja wschodnia i zachodnia stanowią jedność, zarówno w Kościele jak i w zjednoczonej Europie Ojczyzn.

Wielka jest Twoja praca aby ta jedność stała się widzialnym faktem. Życzymy Ci, Ojcze Święty, abyś na Stolicy Piętrowej wprowadził nas w Trzecie Tysiąclecie Chrześcijaństwa - ku Cywilizacji Miłości, a nie ku cywilizacji śmierci.

Ojcze Święty!

Jako przedstawiciele samorządów Małopolski przychodzimy tutaj z wdzięcznością za Twój wykład społecznej nauki Kościoła będący ważnym drogowskazem w budowaniu przyszłości i programów działania. W przeszłości była inspiracją dla zachodnioeuropejskich chrześcijańskich demokratów, którzy po II wojnie światowej stali się twórcami zjednoczonej Europy. Samorządy obejmują wspólnoty umiejscowione między wspólnotami rodzinnymi a państwem. Będąc blisko człowieka i rozpoznając jego problem, podejmują realizację przyznanych im zadań zgodnie z nauką encyklik społecznych Waszej Świątobliwości, według których pragniemy odczytywać problemy ludzkości, służąc jej rozwojowi na własnym terenie wedle zasady pomocniczości.

Niektórzy uczestnicy tej pielgrzymki mieli szczęście uczestniczyć w spotkaniu z Tobą w marcu 1994 roku, kiedy to Małopolskie Gminy pierwszy raz przybyły do Watykanu. Dzisiaj jest nas 150 osób - trzykrotnie więcej. Wracamy z pamięcią do tamtej wizyty i z radością zauważamy, że wiele wątków tamtego spotkania ma swój dalszy ciąg. Burmistrz Dukli przedstawił pragnienia i modlitwy mieszkańców Podkarpacia, Burmistrz Skały mówił o kulcie królowej halickiej błogosławionej Salomei, której życie związane było ze Skalą. Do jej osoby nawiązywały samorządy społeczności żyjących po obydwu stronach granicy i niejako pod jej patronatem podejmują wielostronną współpracę. Wspólnota Małopolska wyraża Waszej Świątobliwości wdzięczność za wyniesienie na ołtarze ks. Stanisława Kazimierczyka, otaczanego wielowiekowym kultem na Kazimierzu. Kanonizacja św. Jana Sarkandra i Twoja, Ojcze Święty, obecność na pograniczu Polski, Czech i Słowacji, spowodowała, że Stowarzyszenie Gmin Małopolski organizuje na pamiątkę tej wizyty raz do roku Ekumeniczny Zlot Młodzieży. Powszechna jest radość z beatyfikacji siostry Faustyny, apostołki Miłosierdzia Bożego, której kult tak żywo rozwija się nie tylko w Polsce, ale także na Litwie i w wielu krajach świata. Widomym znakiem na III Tysiąclecie będzie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, jakie zostanie wzniesione u jej grobu w Krakowie. Wielu z nas jest również wychowankami krakowskiej Almae Matris. Wnet minie 600 lat od jej odnowienia za sprawą bł. Królowej Jadwigi, a zarazem 15 lat od erygowania, przez Ciebie, Ojcze Święty, Papieskiej Akademii Teologicznej, kontynuatora Wydziały Teologicznego UJ. Jesteśmy wdzięczni, że mocą swojego Urzędu uznałeś, Ojcze Święty, kult czczonej w Rzeczpospolitej i na Węgrzech Wawelskiej Pani.

Wasza Świątobliwość!

Małopolska jest od wieków szczególnie zintegrowana kulturowo, społecznie i religijnie. Chrześcijaństwo zapuściło tu korzenie jeszcze przed Chrztem Polski za czasów Mieszka I, co wcześniej włączyło naszą ziemię - także za przyczyną misji św. Cyryla i Metodego - do wielkiej rodziny chrześcijańskich narodów Europy. Kilka wieków później panowie małopolscy podjęli trud odbudowy Królestwa Polskiego po rozbiciu dzielnicowym. To w Krakowie zrodził się mądry plan polityczny, który zaowocował powołaniem na tron Jagiellonów, twórców Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a właściwie Trzech Narodów, gdzie nie brakowało miejsca dla tych, którzy przed prześladowaniami uciekali z Europy zachodniej i gdzie przez wieki zgodnie żyło wiele narodów, w której nigdy nie było wojen religijnych.

Po upadku Rzeczpospolitej, w ówczesnej Galicji rozwijały się polskie szkolnictwo, kultura, samorządy i przygotowywały w tym "polskim Piemoncie" kadry dla Odrodzonej Ojczyzny. Wielowiekową tradycję mają szczególne związki między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą, w tym z królewskim Krakowem.

Również dzisiaj mieszkańcy Małopolski, czerpiąc z mądrości Ojców i tradycji Kościoła, dokonują dobrych wyborów.

Ojcze Święty!

Chcemy być nie tylko spadkobiercami wielkiej tradycji. Pragniemy kontynuować dzieło naszych przodków w najpełniejszym jego wymiarze. Szukamy dobrych pomysłów i wsparcia dla ich realizacji. Dlatego tutaj jesteśmy. Jesteśmy bowiem przekonani, że modlitwa u Progów Apostolskich i Twoje, Ojcze Święty, dają nam silę do pokonywania codziennych trudności. Tutaj czerpiemy natchnienie i energię do wytężonej pracy.

Dziękujemy Ci Ojcze Święty, za Twoją troskę i modlitwę za Ojczyznę.

Wasza Świątobliwość!

My, Prezydenci, Burmistrzowie, Wójtowie, Marszałkowie Sejmików Samorządowych, Przewodniczący i Radni Miast i Gmin - reprezentanci samorządowych władz małopolski, pragniemy wyrazić szczere przywiązanie do Waszej Świątobliwości, do Kościoła i wartości jakie wynikają z Jego nauki. Pragniemy stawać w obronie ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci.

Dziękujemy z całego serca za to, że zechciałeś Ojcze Święty przyjąć nasze honorowe obywatelstwo - Tytuł Honorowego Małopolanina. Dla nas jest to największy honor.

Niech Bóg Błogosławi Waszej Świątobliwości. Z szacunkiem wynikającym z wiary Ojców i z potrzeby serc naszych całujemy Pierścień Rybaka.

Stowarzyszenie Gmin Małopolski, Prezydenci, Burmistrzowie, Wójtowie, Marszałkowie Sejmików Samorządowych, Przewodniczący Rad i radni Miast i Wsi.

Kraków-Watykan, październik 1996

**********

Wspólnota Małopolska, Wydanie Okazjonalne, grudzień 2006