Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Gminy Małopolski u Ojca Świętego (1994)

Z inicjatywą złożenia wizyty Ojcu Świętemu wystąpił Przewodniczący Rady Stowarzyszenia Gmin Małopolski Kazimierz Barczyk. Po krótkich przygotowaniach kilkudziesięciu przedstawicieli gmin: - burmistrzów, wójtów, przewodniczących rad i radnych Polski Południowej od Żywca po Przemyśl wyjechało do Włoch w okresie wielkanocnym. "Psia pogoda" towarzyszyła nam od Krakowa aż do Tarvisio, gdzie przekraczaliśmy granicę austriacko-włoską. Im dalej na południe, tym więcej było ciepła i słońca. Dla nas jednak najgorętsze chwile nastąpiły w niedzielny wieczór. W sali papieskiej biblioteki zostaliśmy przyjęci na specjalnej audiencji przez Ojca Świętego. Powitaliśmy Go - jak Włosi - oklaskami, a On podchodził do każdego z nas poświęcając chwilę rozmowy. W naszym imieniu przemówił K. Barczyk. Długo będą brzmiały nam w uszach słowa serdecznego zainteresowania naszymi samorządowymi sprawami, wypowiedziane przez Ojca Świętego. Jeszcze dłużej zapamiętamy ciepłe spojrzenie skierowane ku nam. Okazję do dłuższej rozmowy z Papieżem mieli przewodniczący rad z Tarnobrzega Kazimierz Gąsior oraz z Przemyśla Andrzej Matusiewicz. Ojciec Święty doskonale pamięta wiele miejscowości i kilkakrotnie zaskakiwał rozmówców mało znanymi faktami geograficznymi czy historycznymi.

Ojciec Święty bardzo chętnie zgodził się na udział we wspólnym zdjęciu i wpisał się do księgi 200-letniej Fundacji im. Błogosławionej Salomei, o co poprosił burmistrz Skały Zbigniew Kasprzyk.

Wielu z nas ofiarowało Papieżowi podarunki związane z ich gminą. Duże zainteresowanie Ojca Świętego wzbudziły oprawione w drewnianą szkatułkę informacje i pamiątki, związane z kultem bł. Jana z Dukli, wręczone przez burmistrza tego miasta Zygmunta Nowaka.

Ja sam miałem okazję powiadomić Papieża o rozpoczynających się obchodach 400-lecia Kalwarii Zebrzydowskiej. Piękną, własnoręcznie wykonaną rzeźbę podarował wójt Jeleśni Adam Wróbel, a barwny kilim burmistrz Żywca Jerzy Widzyk. Po zakończeniu spotkania Jan Paweł II udzielił błogosławieństwa uczestnikom audiencji, ich rodzinom, a także środowiskom, które reprezentowali. Po wyjściu z sali biblioteki papieskiej mieliśmy okazję podziękować sekretarzowi Ojca Świętego Ks. Prałatowi Stanisławowi Dziwiszowi za zorganizowanie audiencji, a także Ojcu Konradowi Hejmo - rektorowi Domu Polskiego - za starania, aby wizyta u Papieża doszła do skutku. Pobyt w Watykanie był najważniejszym, ale nie jedynym wielkim przeżyciem uczestników pielgrzymki. Zwiedzaliśmy miejsca święte i modliliśmy się u "progów apostolskich", również tych najstarszych w katakumbach.

Doznania modlitewne i patriotyczna zaduma towarzyszyły nam na Monte Casino. Biało-czerwoną wiązanką kwiatów, modlitwą i odśpiewaniem hymnów "Boże coś Polskę..." i "Jeszcze Polska..." wyraziliśmy naszą wdzięczność spoczywającym tam rodakom. Po trudach całego dnia wracaliśmy do gościnnego Domu Polskiego im. Jana Pawła II na Via Cassia. Gospodarzą tam pod kierownictwem Ks. Prałata Michała Jagosza Siostry Sercanki. Zakonnice tego zgromadzenia od dawna pracują w kurii biskupiej w Krakowie, a do pałacu papieskiego zostały zaproszone, gdy zamieszkał tam Arcybiskup Krakowa.

Paweł Suliński
Przewodniczący Rady Miasta Kalwaria Zebrzydowska

Wspólnota Małopolska nr 10, czerwiec 1994

**********

Wspólnota Małopolska, Wydanie Okazjonalne, grudzień 2006