Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Papieskie Wadowice

Dzieje Wadowic sięgają XIII wieku. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1327 roku, natomiast prawa miejskie Wadowice otrzymały w 1430 r. po wielkim pożarze, który strawił prawie całe miasto. Prawdopodobnie już wcześniej Wadowice posiadały prawa miejskie, ale ponowne ich nadanie miało wspomóc odbudowę. Jednak rozwój miasta uniemożliwiały wojny i epidemie. W czasach zaboru austriackiego zbudowana została droga łączącą Wiedeń ze Lwowem i tym samym Wadowice znalazły się na ważnym szlaku komunikacyjnym. Wtedy to ulokowano koszary wojskowe, sąd, szpital i liczne urzędy. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Wadowice stały się miastem powiatowym oraz prężnym ośrodkiem oświatowym i kulturalnym. W listopadzie 1918 r. powstał 12 pułk piechoty, który bohatersko walczył z bolszewikami w latach 1919-20 oraz w kampanii wrześniowej 1939 roku. Pułk w okresie międzywojennym odgrywał znaczącą rolę w życiu miasta.

Po klęsce wrześniowej w 1939r. Wadowice zostały przyłączone do Niemiec. Represje okupanta dotknęły przede wszystkim miejscowe elity - urzędników i nauczycieli. Niemiecka polityka eksterminacji doprowadziła do zagłady w obozach śmierci prawie całą (liczącą 2 tys. kobiet, mężczyzn i dzieci) społeczność żydowską miasta. Po zakończeniu II wojny światowej przyszły trudne lata odbudowy i totalitarne rządy lewicy.

Po wielkim przełomie 1989 roku Wadowice weszły w okres dynamicznych przemian i rozwoju. Od 16 lat są siedzibą prężnie działającego samorządu gminnego, a od 1999 są stolicą powiatu. Obecnie Wadowice, w których żyje i pracuje 20 tys. ludzi, są silnym ośrodkiem miejskim o niekwestionowanej pozycji. Miasto jest także atrakcyjne dla turystów i pielgrzymów. Muzeum "Dom Rodzinny Ojca Świętego" odwiedza w ciągu roku ok. 300 tys. ludzi. Na mieszkańców i przyjezdnych czekają liczne restauracje, kawiarnie i cukiernie, w których można posmakować słynnych już na cały świat wadowickich kremówek. Odrestaurowany niedawno Park Miejski zaprasza na odpoczynek w cieniu dębów i dorodnych drzew iglastych. Zadbane alejki, nowy plac zabaw dla dzieci, fontanna, korty tenisowe, muszla koncertowa sprzyjają rekreacji i wypoczynkowi. Wielką atrakcją są szlaki turystyczne wzdłuż malowniczych brzegów rzeki Skawy poprzez urocze zakątki Beskidu Małego na szczyt Laskowca. Wadowiczanie są dumni z papieskiego charakteru swojego miasta i jego związków z Janem Pawłem II. Niemal na każdym kroku można spotkać tu akcenty papieskie. Wyraża się to nie tylko w nazwach ulic, placów, ale także poprzez konkretne inicjatywy wynikające z nauczania wielkiego Rodaka.

Zdaniem burmistrza Wadowic Ewy Filipiak największą szansą miasta są jego mieszkańcy, którzy słyną z pracowitości i gospodarności. Fakt, że z Wadowic pochodzi umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II ma olbrzymie znaczenie dla miasta i jego mieszkańców. Papieskie słowa: "Tu w tym mieście wszystko się zaczęło, i życie się zaczęło, szkoła się zaczęła i kapłaństwo się zaczęło…" najpełniej oddają stosunek Jana Pawła II do swoich rodzinnych Wadowic. Wszystkie pielgrzymki Jego Świątobliwości do Ojczyzny i spotkania z Rodakami, a zwłaszcza te tu w Wadowicach zawsze były czymś wyjątkowym. To nie tylko sentymentalne podróże do krainy lat dzieciństwa i młodości, ale także wielkie historyczne dziedzictwo pontyfikatu i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II.

Z całą pewnością można powiedzieć, że Jan Paweł II jest patronem zarówno Wadowic jak i całej Polski. Wystarczy tylko wspomnieć pamiętne słowa wypowiedziane podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku "Niech zstąpi Duch Święty i odmieni oblicze ziemi, tej Ziemi…"

Burmistrz Ewa Filipiak podkreśla, że Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II zawdzięczamy tak wiele, że powinniśmy się koncentrować na Jego nauczaniu, które pomaga zrozumieć współczesne problemy i pokazuje nam drogę rozwoju na przyszłość. Wadowice są przykładem miasta, które potrafiło połączyć codzienne życie mieszkańców z wielkim dorobkiem pontyfikatu Jana Pawła II.

Jan Witek

**********

Wspólnota Małopolska, Wydanie Okazjonalne, grudzień 2006