Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Krakowski Szpital Specjalistyczny, im. Jana Pawła II

W 1990 r. Patronem szpitala zgodził się zostać Ojciec Święty Jan Paweł II. Jednocześnie właśnie lata 90-te ubiegłego stulecia przyniosły nową epokę w historii tej instytucji. Cechował ją jednocześnie najbardziej dynamiczny rozwój materialny i duchowy. Tę duchowość - odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, stawiane zawsze tam, gdzie jest ludzkie cierpienie, choroba i umieranie, a jednocześnie wielka nadzieja, radość, ofiarność i poświęcenie - przyniósł nam wszystkim Pontyfikat Jana Pawła II. Szpitalowi i osobom z nim związanym: pracownikom, chorym i współpracownikom i rzeszy darczyńców odpowiedzi te zostały udzielone w sposób szczególny, bo bezpośredni. W dniu 9 czerwca 1997 roku Patron Szpitala, Ojciec Święty odwiedził szpital i dokonał jego poświęcenia. To wydarzenie - jakże ważne - dziś wydaje się nie do przecenienia. Jego słowo, Jego świadectwo - cierpienia i ludzkiej godności - to najważniejszy i jedyny drogowskaz na duchowej drodze naszego rozwoju. I dzięki temu Słowu, wielkiej mądrości i uniwersalnej myśli Ojca Świętego - rozwój materialny szpitala, budowanie i wyposażanie - po to by diagnozować, leczyć i nieść ulgę w cierpieniu - zyskuje prawdziwy głęboki sens.

Bezpośrednio po opuszczeniu szpitala, w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi Ojciec Święty powiedział: "Życzyli mi zdrowia, więc pragnę Wam powiedzieć, że byłem w szpitalu, powiedzieli mi, że się nie nadaję. I wypuścili, wypuścili mnie na wolność, tylko sobie odnotowali imię i nazwisko i tym imieniem będą się teraz posługiwać". Kolejny duchowy dar Jana Pawła II, dla wszystkich, ale szczególnie dla chorych i cierpiących, to idea Bożego Miłosierdzia, głoszona przez niegdysiejszą naszą Pacjentkę św. siostrę Faustynę Kowalską, a tak mocno podkreślana przez papieża Jana Pawła II. Chyba nigdzie indziej to miłosierdzie nie jest tak widoczne i tak potrzebne, jak właśnie w szpitalu.

Ostatnie lata to również spektakularna rozbudowa i rozwój działów szpitala. Ogromny postęp możliwości diagnostycznych i leczniczych, otwarcie się na świat i przeobrażenie w prawdziwie europejski Szpital XXI wieku. Można wiele mówić na ten temat, ale wspomnijmy tylko fakty najistotniejsze: otwarcie i uruchomienie nowego budynku Kliniki Kardiochirurgii z ośmioma salami operacyjnymi, Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz przebudowa obiektu dotychczasowego, utworzenie ultranowoczesnego Ośrodka Diagnostyki i Rehabilitacji Chorób Serca i Płuc wraz z oddziałem szybkiej diagnostyki, uruchomienie nowego Zakładu Hemodynamiki i Angiografii z Oddziałem Kardiologii Interwencyjnej, modernizacja Oddziału Klinicznego Chorób Serca i Naczyń oraz Oddziału Elektrokardiologii. Zmodernizowano i unowocześniono dział diagnostyki laboratoryjnej, dokumentacji medycznej. Trafne decyzje w zakresie budowy od podstaw nowoczesnej infrastruktury informatycznej umożliwiły stworzenie pierwszego w Polsce cyfrowego szpitala, wykorzystującego najnowocześniejsze technologie informatyczne w codziennej praktyce klinicznej.

A przed nami dalsza modernizacja oddziałów chorób płuc i Regionalnego Centrum Chirurgii Klatki Piersiowej oraz oczekiwana w ramach programów Unii Europejskiej przebudowa Oddziału Klinicznego Choroby Wieńcowej. Konieczne jest także w niedalekiej przyszłości dalsze rozwijanie programu skojarzonego leczenia chorób nowotworowych i utworzenie Ośrodka Radioterapii. Nie należy również zapominać o konieczności przebudowy zaplecza dla działu zakaźno-pediatrycznego i dostosowanie do obowiązujących norm Apteki Szpitalnej. Te nowe wyzwania zaplanowane z myślą o potrzebach chorych i cierpiących, upoważniają nas do poszukiwania ludzi życzliwych i ze świadomością uczestnictwa w dziele budowy Szpitala-Pomnika.

**********

Wspólnota Małopolska, Wydanie Okazjonalne, grudzień 2006