Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Papieska Kalwaria

"Kalwaria Zebrzydowska: sanktuarium Matki Bożej - i dróżki. Nawiedzałem je wiele razy, począwszy od lat moich chłopięcych i młodzieńczych. Nawiedzałem je jako kapłan. Szczególnie często nawiedzałem sanktuarium kalwaryjskie jako arcybiskup krakowski i kardynał. Przybywaliśmy tu wiele razy z kapłanami, koncelebrując przed Matką Bożą... czasem pełne prezbiterium Kościoła krakowskiego, zwłaszcza w momentach ważnych. Ostatnie takie spotkanie było zapowiedziane na jesień ubiegłego roku, ale na nie już nie wróciłem z Rzymu…"

Jan Paweł II w Kalwarii Zebrzydowskiej, 7 VI 1979

Kalwaria Zebrzydowska to jedno z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych miejsc w Polsce. Oprócz wspaniałego położenia pomiędzy pasmami pięknych gór Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego wyjątkowość tego miejsca wyróżnia połączenie sfery sacrum i profanum. Sacrum poprzez klasztor OO. Bernardynów, Sanktuarium Pasyjno-Maryjne i dróżki, a profanum poprzez miejsca atrakcyjne dla turystów i przedsiębiorców.

Z kalwaryjskim Sanktuarium mocno związany był Ojciec Święty Jan Paweł II. Tu pielgrzymował jako mały chłopiec ze swoim ojcem, później przybywał na odpusty kalwaryjskie i na różne uroczystości archidiecezjalne jako kapłan, biskup, arcybiskup i kardynał. Za Jego sprawą - kardynała Wojtyły, wówczas arcybiskupa krakowskiego Kalwaria Zebrzydowska stała się ważnym ośrodkiem duszpasterskim w życiu Kościoła katolickiego.

Tutaj do Kalwarii Ojciec Święty często przybywał także prywatnie dla odprawienia dróżek i nawiedzenia cudownego obrazu "Madonny z dzieciątkiem", przybywał na samotną modlitwę i kontemplacje. Tu odprawiał swoje rekolekcje i dni skupienia.

Kalwaria Zebrzydowska zawsze miała wielkie znaczenie dla Jego Świątobliwości, co niejednokrotnie podkreślał w swoich kazaniach i przemówieniach. Ojciec Święty Jan Paweł II był mocno związany z Kalwarią, a Kalwaria z nim.

Obecnie Kalwaria Zebrzydowska nazywana jest często Kalwarią Papieską.

Papież Jan Paweł II odwiedził dwukrotnie Kalwarię podczas pielgrzymowania do Ojczyzny - 7 czerwca w czasie I pielgrzymki i 19 sierpnia 2002 roku IX pielgrzymki do Polski. Wśród licznych pielgrzymek Jana Pawła II, przemówień i wygłoszonych homilii przewijały się "akcenty kalwaryjskie".

To wielkie szczęście i wyróżnienie dla mnie i dla nas wszystkich, że dane nam było przeżywać spotkania z Ojcem Świętym. Trudno opisać słowami wszystkie przeżycia. Zawsze to były dla mnie wspaniałe lekcje pokory i miłości do ludzi.

Ten wielki człowiek, który za moment będzie wyniesiony na ołtarze wielokrotnie udowadniał swoją głęboką wiarą, której sens i głębia są trudne do percepcji i nie mieszczą się w ludzkich kanonach. Pokazał On jednocześnie jak można osiągnąć wielkość i charyzmę do świętości włącznie.

W swojej autentycznej skromności Papież był człowiekiem niezwykłym. Wyjątkowość postaci Jego zaczęła się od wczesnych lat młodości, a Jego prorocze słowa sprawdzały się. Życie, pontyfikat i nauka Jana Pawła II były, są i będą zawsze źródłem i wzorcem z którego zaczerpnąć może każdy człowiek. On kochał Boga i ludzi, walczył o pokój i pomoc wszystkim potrzebującym, uczył że zło dobrem zwyciężać należy.

Augustyn Ormanty
Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej

**********

Wspólnota Małopolska, Wydanie Okazjonalne, grudzień 2006