Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Ojciec Święty Jan Paweł II Honorowy Obywatel Nowego Targu

Ta poruszająca i dramatyczna dla nas wszystkich informacja dotarła do nas 2 kwietnia 2005 roku wieczorem. W tym dniu o godzinie 2137 przestało bić serce Ojca Świętego Jana Pawła II - największego w historii naszego Rodaka, dobrego Pasterza, Nauczyciela, Przewodnika, Przyjaciela, Ojca i Brata.

Jego długi trwający ponad 26 lat i 5 miesięcy Pontyfikat przemienił oblicze świata i nasze serca. My mieszkańcy Nowego Targu i Podhala czuliśmy się szczególnie związani z Janem Pawłem II. Bardzo wielu z nas łączą z Jego osobą osobiste przeżycia związane z Jego pasterską posługą biskupa i kardynała naszej Archidiecezji Krakowskiej, z Jego spotkaniem z nami na nowotarskim lotnisku 8 czerwca 1979 roku podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, które odbyło się pomimo przeszkód ze strony komunistycznej władzy. Nowy Targ znalazł się na jej trasie na osobiste życzenie Ojca Świętego. Tylko stanowcze potwierdzenie tego życzenia odwiedzenia Podhala, które było solą w oku komunistycznych władz podobnie jak Wrocław, Piekary i Nowa Huta pozwoliło przełamać ten bezsensowny opór. Starzy Górale skomentowali to filozoficznym stwierdzeniem "do innych przyjechoł bo musioł, do nos przyjechoł bo fcioł".

Słowa te były potwierdzeniem długoletnich i bliskich związków Ojca Świętego z Nowym Targiem i Podhalem. Trudno byłoby wymienić je wszystkie bo przecież datują się one jeszcze wcześniej niż Jego posługa biskupa i kardynała krakowskiego. Te jednak są najlepiej udokumentowane i jeszcze żywo trwają w pamięci świadków tamtych czasów. Jako biskup krakowski Karol Wojtyła bardzo często osobiście pełnił swoją posługę biskupa w naszym mieście. W wolnym czasie często odwiedzał nasze góry latem i zimą. Jest nawet dokument potwierdzający, że na Długiej Polanie nie tylko na jeździł na nartach, ale i nocował z grupą młodzieży na Kowańcu. O docenianiu roli Nowego Targu i Podhala wymownie świadczy chociażby fakt, że 4 listopada 1967 roku w Nowym Targu rozpoczęło się nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wszystkich parafii Archidiecezji Krakowskiej. Odbyło się ono z udziałem Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego a szczególnym jego znakiem i symbolem były puste ramy z uwagi na "aresztowanie" Cudownego Obrazu przez władze państwowe w Częstochowie. Poprzez te szczególne i osobiste kontakty z Podhalem wizyta Ojca Świętego w Nowym Targu była tak bardzo oczekiwana i naturalna w swej wymowie.

Spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II na nowotarskim lotnisku w dniu 8 czerwca 1979 r. będące największym zgromadzeniem w historii Podhala w którym uczestniczyło ponad milion pielgrzymów, było dla wszystkich jego uczestników niezapomnianym przeżyciem. Podczas kazania Ojciec Święty przypomniał nam o znaczeniu rodziny, o poszanowaniu każdego życia i umiłowaniu rodzinnej ziemi.

Były też liczne spotkania podczas naszych pielgrzymek do stolicy chrześcijaństwa połączone często z prywatnymi audiencjami w Watykanie dla grup z Nowego Targu i Podhala.

Najbardziej wymownym potwierdzeniem związków łączących Ojca Świętego Jana Pawła II z Nowym Targiem było przyjęcie przez Niego Honorowego Obywatelstwa naszego miasta. Myśl taka narodziła się w 1995 r. w czasie przygotowań do jubileuszu 650-lecia Nowego Targu. W listopadzie tego roku Rada Miasta została przyjęta na specjalnej audiencji rozpoczętej Mszą świętą w prywatnej kaplicy Ojca Świętego. Podczas audiencji Ojciec Święty Jan Paweł II podpisał specjalne błogosławieństwo dla miasta i jego mieszkańców. Uroczystą uchwałę w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa podjęła przez aklamację Rada Miasta zebrana na uroczystej sesji w dniu 22 czerwca 1996 r. Wręczenie Aktu Nadania nastąpiło podczas spotkania z Ojcem Świętym na Różańcu w Sanktuarium Królowej Podhala w Ludźmierzu 7 czerwca 1997 r. Miasto Nowy Targ było siódmym miastem w Polsce, które nadało Honorowe Obywatelstwo Ojcu Świętemu. Aktualnie jest ich z pewnością kilkaset ale tylko nieliczne, tak jak Nowy Targ posiadają oficjalną zgodę Ojca Świętego przekazaną przez swojego osobistego sekretarza, a obecnie Jego Eminencję Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza.

W 2004 r. zostaliśmy wyróżnieni przez Ojca Świętego. Na 100-lecie nowotarskiego Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego, otrzymaliśmy od Niego specjalny list. Nasze związki z Ojcem Świętym były związkami szczególnymi i przez to, że Jego osobistym sekretarzem, najbliższym współpracownikiem i przyjacielem do ostatnich chwil życia był Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz pochodzący z Raby Wyżnej, który o Nowym Targu zwykł mówić "Miasto mojej młodości, moje Miastem".

Wszystko to jest dla nas nie tylko radosnym wspomnieniem, ale przede wszystkim zobowiązaniem, abyśmy tego czego nas nauczał i do czego nas nawoływał nie zapomnieli i nie zmarnowali. Przecież to do nas zostały skierowane w 1997 roku pod Wielką Krokwią słowa "na was zawsze można liczyć".

Zachowajmy Jana Pawła II - naszego ukochanego Ojca Świętego w wielkiej, serdecznej wdzięczności, nieustannej pamięci, modlitwie w naszych sercach.

Słowa Ojca Świętego Jana Pawła II - naszego Honorowego Obywatela "idźmy naprzód z nadzieją" niech będą dla nas pocieszeniem w tych trudnych chwilach po Jego odejściu, ale i drogowskazem na dalsze życie w którym pozostanie On dla nas wszystkich wzorem, przewodnikiem i orędownikiem u Boga, bo przecież jesteśmy przekonani o rychłym uznaniu Jana Pawła II Wielkiego za świętego - "Santo subito".

Poprzez nasze zachowania w codziennym życiu, jak również liczne uczestnictwo w modlitwach i nabożeństwach poświęconych Ojcu Świętemu zdaliśmy egzamin podczas trudnych chwil związanych z chorobą cierpieniem i śmiercią Jana Pawła II.

Przeżywając te narodowe, społeczne i indywidualne "rekolekcje" mam nadzieję, że jak głosił jeden z transparentów trzymanych przez łodzież podczas pogrzebu Ojca św. na Placu św. Piotra "Damy radę Ojcze Święty" wypełnimy zadanie i posłannictwo, które zostawił nam wszystkim umiłowany Ojciec św. Jan Paweł II Wielki.

Marek Fryźlewicz
Burmistrz Nowego Targu

**********

Wspólnota Małopolska, Wydanie Okazjonalne, grudzień 2006