konferencje     małopolanie roku     podarujmy dzieciom lato     wspólnota małopolska    
       
SZCZEGÓŁY INFORMACJI
2005-09-20 Dziennik Polski
Jedyne takie muzeum
Ma być jednym z najnowocześniejszych na świecie i jedynym poświęconym wyłącznie Armii Krajowej. Za tydzień rozpocznie się międzynarodowy konkurs na projekt i adaptację siedziby krakowskiego Muzeum AK.

Na wczorajszym posiedzeniu Rady Muzeum zaaprobowano regulamin konkursu, który zostanie ogłoszony 27 września, podczas spotkania kombatantów z okazji Dnia Polskiego Państwa Podziemnego.
- Na pewno będzie to jedyne na świecie muzeum Armii Krajowej, a chcemy, żeby było także najnowocześniejsze: multimedialne, przemawiające do wyobrażni młodych ludzi i cudzoziemców - mówi Kazimierz Barczyk, przewodniczący Rady Muzeum AK.

Do zagospodarowania jest ponad 5000 m kw. dawnego stanowiska dowodzenia Twierdzy Kraków przy ul. Bosackiej 13 (w tej chwili trwa procedura wykupu budynku przez miasto). Organizatorzy zamierzają zaprosić do współpracy projektantów z całej Europy.
- Spodziewamy się przynajmniej kilkudziesięciu prac - od Francji po Islandię - dodaje K. Barczyk.

Konkurs rozpocznie się 27 września, a zakończy krótko w drugiej połowie grudnia. Sfinansują go władze miasta i województwa. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany w latach 2006 - 2008. Dotąd Muzeum AK wykorzystywało zaledwie 1300 m kw., po adaptacji powierzchnia wystawiennicza powiększy się trzykrotnie.
- Będzie większe niż Muzeum Powstania Warszawskiego i stanie się Światowym Centrum Dokumentacji AK - zapowiada Kazimierz Barczyk.

Rada Muzeum zaapelowała już do żołnierzy i ich rodzin o przekazywanie pamiątek z czasów wojny. Władze placówki chciałyby także, by uczniowie odwiedzali ją w ramach lekcji. Wczoraj rada zwróciła się z apelem do kuratorium, prezydenta miasta i marszałka województwa, aby godzinną wizytę w Muzeum AK umieścić w programie nauczania, podobnie jak wyjazd do Oświęcimia.

(KK)
Dziennik Polski, 2005-09-20
wstecz                           Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski