konferencje     małopolanie roku     podarujmy dzieciom lato     wspólnota małopolska    
       
SZCZEGÓŁY INFORMACJI
2012-05-26 Dziennik Polski
Małopolska apeluje w sprawie telewizji
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski zaapelowało do ministra administracji i cyfryzacji, ministra infrastruktury oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej o podjęcie działań w sprawie zapewnienia odbioru naziemnej telewizji cyfrowej wszystkim mieszkańcom Małopolski.

"Zwracamy uwagę, że niedopuszczalne jest wyłączenie nadajników analogowych, planowane w połowie 2013 roku, przy jednoczesnym braku możliwości odbioru cyfrowej telewizji (DVB-T)" - czytamy w apelu Stowarzyszenia.

Ryzyko, że w lecie przyszłego roku na niektórych obszarach Małopolski nie będzie można odbierać sygnału telewizyjnego, jest duże. Przyznał to Urząd Komunikacji Elektronicznej (pisaliśmy o tym w "Dzienniku Polskim"). Problemem jest nie tylko ukształtowanie terenu (głębokie doliny, do których nie dociera sygnał), ale także sam harmonogram uruchamiania cyfrowego, trzeciego tzw. multipleksu (MUX-3), na którym znajdą się programy telewizji publicznej.

Uruchomienie MUX-3 planowane jest dopiero na kwiecień 2014, a już w lipcu 2013 roku zostaną - wraz z zaprzestaniem emisji analogowej - wyłączone tzw. przemienniki, które obecnie "doświetlają" telewizyjnym sygnałem niektóre górzyste regiony Małopolski.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski apeluje również o powstrzymanie marginalizacji i wsparcie regionalnych mediów publicznych (radia i telewizji).

- Spełniają one, podobnie jak samorząd, szczególną rolę w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego - zwraca uwagę Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia.

(DER)
wstecz                           Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski