konferencje     małopolanie roku     podarujmy dzieciom lato     wspólnota małopolska    
       
SZCZEGÓŁY INFORMACJI
2012-06-14 PAP
Turystyka religijna w Małopolsce coraz popularniejsza

Decyzja, czy Kraków będzie organizatorem Światowych Dni Młodzieży w 2015 r., zapadnie w przyszłym roku. Na razie to projekt w sferze naszych planów i życzeń - mówił w czwartek biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej o. Damian Muskus. Małopolska, w której następuje stały wzrost zainteresowania turystyką religijną, liczy, że na Dni przyjedzie tu co najmniej 1 mln osób.

- Kard. Stanisław Dziwisz wyraził prośbę o możliwość organizacji Światowych Dni Młodych w Krakowie. Ojciec Święty dyplomatycznie wyraził zainteresowanie tym projektem, ale dobrze wiemy, że ostateczne decyzje zapadają dość późno, w zasadzie w dniu zakończenia Światowych Dni Młodych podana jest informacja o miejscu kolejnego spotkania. Trudno więc oczekiwać, by wcześniej były jakieś konkretne i wiążące informacje - powiedział bp Muskus podczas zorganizowanej po raz trzeci konferencji o dziedzictwie Jana Pawła II w projektach promocyjnych i turystycznych Małopolski.

- Wszyscy żyjemy nadzieją, że data spotkania w Krakowie - 2015 r. - zaproponowana przez kard. Dziwisza, jest realna - mówił hierarcha.

Uchwałę popierającą organizację w Krakowie Światowych Dni Młodzieży podjęło ostatnio Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, już wcześniej inicjatywę poparły samorządy Krakowa i Małopolski. Zdaniem przewodniczącego sejmiku województwa Kazimierza Barczyka jest szansa, że na Światowe Dni Młodzieży przyjedzie do Małopolski co najmniej 1 mln osób. - Chcemy w ciągu 10 lat podwoić liczbę turystów w sektorze turystki religijnej z blisko 2,5 mln do 5 mln rocznie - mówił.

- Z punktu widzenia turystyki religijnej wydarzenia takie jak Światowe Dni Młodzieży bardzo pobudzają ruch - mówiła dr Anna Wilkońska z krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, która zajmuje się badaniem turystyki religijnej. Według przedstawionych przez nią danych, opartych na informacjach Małopolskiej Organizacji Turystycznej, w 2009 r. w woj. małopolskim było ok. 2 mln krajowych i zagranicznych turystów religijnych, co stanowiło 1/5 wszystkich odwiedzających region.

W Krakowie następuje stały, stopniowy wzrost zainteresowania turystyką religijną: w 2009 r. było 650 tys. odwiedzających; w 2010 r. - 980 tys. i 2011 r. - 1 mln 200 tys. - Wpływ na wyraźny wzrost liczby turystów krajowych z 450 tys. w 2009 r. do 800 tys. w 2010 miała m.in. katastrofa smoleńska. Badani - wśród miejsc, które chcą odwiedzić - wskazywali kryptę, w której pochowana jest para prezydencka - mówiła dr Wilkońska.

W 2011 r. turysta religijny wydał w Krakowie średnio 381 zł. Jako największe atrakcje turystyczno-religijne odwiedzający na pierwszym miejscu wskazali sanktuarium Bożego Miłosierdzia; kolejne to Bazylika Mariacka, Katedra na Wawelu, Bazylika Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu, sanktuarium w Mogile, Bazylika św. Trójcy i na siódmej pozycji kościół św. Katarzyny. - Wzrasta zainteresowanie kultem św. Rity, której relikwie znajdują się w kościele św. Katarzyny - wyjaśniła dr Wilkońska. Coraz częściej odwiedzany jest także kościół oo. bernardynów w Krakowie, miejsce kultu św. Szymona z Lipnicy.

Jak pokazały badania, z Krakowa turysta religijny najczęściej jedzie do Wadowic, Częstochowy, Auschwitz-Birkenau, Kalwarii Zebrzydowskiej i Zakopanego (do sanktuariów na Krzeptówkach, Kalatówkach i Wiktorówkach) oraz do Ludźmierza, Dębna Podhalańskiego i Czernej.

W Polsce jest 800 sanktuariów, z czego ponad 100 w Małopolsce. - Wiele sanktuariów posiada charakter nie tylko lokalny, ale też międzynarodowy - podkreślił bp Muskus, przywołując sanktuaria w Łagiewnikach, Kalwarii Zebrzydowskiej, na zakopiańskich Krzeptówkach oraz Wadowice. Dodał, że żaden inny region nie może się też poszczycić taką liczbą miejsc związanych z Janem Pawłem II.

Jak mówił biskup, na sanktuaria nie możemy patrzeć wyłącznie przez pryzmat statystyk i korzyści, które mogą przynieść ich gospodarzom oraz gminom, w których się znajdują. - Podstawową funkcją sanktuarium jest sprawowanie kultu i tworzenie klimatu głębokiej modlitwy. (...) Sanktuarium może stać się doskonałym miejscem pogłębiania wiary - podkreślił.

Dodał, że w sanktuariach bardzo potrzebny jest "przyjazny klimat" zarówno dla pobożnych pielgrzymów, jak i turystów podziwiających piękno natury i architektury. - Ruch pielgrzymkowy to także szansa rozwoju materialnego sanktuarium - troski o zabytki i ich ratowanie oraz o rozwój bazy dla turystów - mówił bp Muskus.

- W turystyce religijnej sfera profanum wchodzi nieco w sferę sacrum. To nie jest takie proste dla gospodarzy obiektów sakralnych. Chodzi o to, by odwiedzający czuli się komfortowo, by miejsca kultu mogli zwiedzać nie tylko pielgrzymi, ale też osoby, które chcą poznać dziedzictwo kulturowe - mówiła zastępca dyrektora Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta w Urzędzie Miasta Krakowa, Katarzyna Gądek. Dodała, że podczas prezentacji oferty turystyki religijnej Krakowa i regionu dla branży włoskiej duże zainteresowanie budziły m.in. polskie tradycje wielkanocne, takie jak święcenie palm i pokarmów.

Członek zarządu województwa Jacek Krupa mówił, że należy stworzyć bardzo nowoczesne narzędzia promocji regionu, bo turyści chcą dostać wszystkie informacje - dotyczące zarówno zakupu biletu lotniczego, noclegów, programów zwiedzania - podane na i-phone czy tablet. - Paryż i Londyn takie programu już mają. Dla nas to nowe wyzwanie - mówił Krupa.

III konferencję o dziedzictwie Jana Pawła II w projektach promocyjnych i turystycznych Krakowa i Małopolski zorganizowali: Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, samorząd woj. małopolskiego, miasto Kraków i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.

pap

wstecz



                           Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski