Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Apel

Szanowni Państwo
Marszałkowie, Prezydenci, Starostowie, Burmistrzowie, Wójtowie,
Przewodniczący Rad i Radni

"Każdy z nas nosi w sobie swoją historię Jana Pawła II. Nie pozwólmy, by uległa ona zapomnieniu. Ocalmy ją dla pokoleń, które przyjdą po nas, by także one mogły poznać milion historii Jednego Człowieka - Człowieka, który odmienił oblicze świata"
(kard. Stanisław Dziwisz o projekcie "Jan Paweł II - nasze wspomnienia")

Zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie Projektu "Jan Paweł II - nasze wspomnienia" stworzonego dla upamiętnienia 30. rocznicy pontyfikatu Ojca Świętego.
Jego celem jest stworzenie "portretu własnego" polskiego społeczeństwa, ukształtowanego przez życie i dzieło Jana Pawła II Wielkiego. Na stronie internetowej www.mojpapiez.pl gromadzone są fotografie i wspomnienia związane z polskim Papieżem. Ten wirtualny album tworzony jest na oczach wszystkich i każdy może stać się jego autorem. Wystarczy wejść na stronę, zarejestrować się i umieścić własną fotografię utrwalającą wydarzenie, miejsce, osobę czy symbol, który dla danej osoby stanowi najcenniejsze wspomnienie o Janie Pawle II.
Chodzi więc nie tylko o zdjęcia, na których utrwalona jest Jego postać, ale przede wszystkim o te, które dokumentują nasze emocje i przeżycia związane z Ojcem Świętym. Każda fotografia winna być opatrzona opisem - wspomnieniem, tak abyśmy zgromadzili nie tylko obrazy, ale także świadectwa naszych spotkań z osobą i przesłaniem polskiego Papieża.

Pierwszą fotografię do tego niezwykłego albumu przekazał kard. Stanisław Dziwisz, który sprawuje Patronat Honorowy nad projektem.

Do udziału w projekcie zaproszeni są wszyscy - bez względu na wyznanie, poglądy polityczne, pochodzenie społeczne, wiek czy wykształcenie. Nasze zaproszenie kierujemy do Polaków w kraju i zagranicą. Każdy, kto nosi w sobie wspomnienie o Janie Pawle II i pragnie się nim podzielić, może być twórcą największego Albumu Internetowego upamiętniającego największego Polaka.

Internet stwarza możliwości nieograniczonego zasięgu projektu. Nasz portal funkcjonuje od dwóch miesięcy i w tym czasie zanotowaliśmy niemal milion odsłon. Odwiedziło nas prawie 80 tysięcy internautów. Znacząco zwiększyła się ilość osób spoza Polski, zainteresowanych papieskim portalem wspomnień. Zaglądali do nas internauci z 84 krajów świata - najwięcej z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Zanotowaliśmy jednak również odwiedziny z tak egzotycznych zakątków jak Indie, Peru, Korea Południowa, Panama, Malediwy czy Puerto Rico.
Uczestnik przedsięwzięcia - po zarejestrowaniu na stronie www.mojpapiez.pl może wstawić swoje zdjęcie i wspomnienie, a także głosować na najlepsze, najciekawsze, najbardziej wymowne fotografie. To z nich internauci oraz Rada Artystyczna, wyłoniona w trakcie trwania projektu, wybiorą te zdjęcia, które złożą się na album wspomnień. Tych, którzy nie mają komputera i dostępu do Internetu, zachęcamy do kontaktu z naszym biurem. Pomożemy wszystkim zainteresowanym w umieszczeniu zdjęcia na stronie!

Zdjęcia będą gromadzone do 16 października 2008 roku. Tego dnia, w 30. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, podczas koncertu "Wieczór wspomnień" w Krakowie fotografie zostaną przekazane do Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", gdzie będą stałą ekspozycją.

W Wieczorze wspomnień wezmą udział wybrani artyści z kraju i zagranicy, którzy mieli zaszczyt spotkać się z Janem Pawłem II. Nie będzie to jednak zwykły koncert, ale refleksyjne spotkanie w gronie ludzi, których połączyła jedna idea. Dzięki transmisji w telewizji i w internecie będzie ono dostępne dla widzów z całego świata. Na wybór artystów - w specjalnym głosowaniu - będą mieli wpływ internauci.

Prosimy Państwa o stałe wsparcie Projektu "Jan Paweł II - nasze wspomnienia" w środowisku regionalnym i lokalnym do 16.X.2008 r., szczególnie poprzez:
• przekazywanie informacji o projekcie mieszkańcom m.in. poprzez wydawnictwa, prasę lokalną, biuletyny, tablice informacyjne szczególnie: szkołom, organizacjom społecznym, środowiskom lokalnym;
• pomoc w przyjmowaniu zdjęć, skanowaniu, przesyłaniu do portalu - pomoc w akcji zadeklarowali harcerze z ZHP;
• umieszczenie podlinkowanego baneru projektu i informacji o projekcie na stronie internetowej Województwa, Powiatu, Miasta, Gminy.

Gorąco zachęcamy Państwa do korzystania z naszych materiałów informacyjnych i do pobrania ich ze strony internetowej www.mojpapiez.pl.

Odpowiemy na wszelkie pytania i wątpliwości!

Piotr Pyziak
Przewodniczący
Komitetu Organizacyjnego

Ks. Jan Kabziński
Prezes Zarządu
Centrum Jana Pawła II

Kazimierz Barczyk
Przewodniczący Stowarzyszenia

Biuro Organizacyjne - Biuro Prasowe
Projektu "Jan Paweł II - nasze wspomnienia"
ul. Kanonicza 18, 31-002 Kraków
tel.: 500 112 301, 500 112 302
biuro_organizacyjne@mojpapiez.pl; rzecznik@mojpapiez.pl

Kraków, 29.01.2008