Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Spotkanie z okazji Święta Narodowego Francji

Konsulat Generalny Francji, krakowskie obchody Święta Narodowego Francji zorganizował w Willi Decjusza. W tym roku łączyły się one z pożegnaniem Konsul Generalnej Anne Schmidt-Riou, której misja dyplomatyczna w Krakowie kończy się 31 sierpnia.

"Wolność, równość, braterstwo to nasza dewiza", powiedziała Pani Konsul, dodając, że Prezydentowi Republiki Francuskiej leżą na sercu wspomniane wartości, o czym świadczy m.in. coraz większa liczba kobiet w rządzie oraz dyplomacji. Z podziwem wypowiadała się o żyjących Małopolankach, jak również o osobistościach historycznych płci pięknej. "Od Nawojki - pierwszej studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego, do tenisistki - Igi Świątek, polskie kobiety nas inspirują, będąc ambasadorkami Krakowa w świecie". Wspomniała też o tych, które zginęły w obozie Auschwitz, dziękując za pamięć o nich i wyrażając wiarę w konstruktywny dialog, który w przyszłości może zapobiec tragedii.

Nadmieniła, że w okres sprawowania przez nią misji wpisały się zarówno smutne wydarzenia, jak pandemia koronawirusa czy wybuch wojny na Ukrainie, lecz także pozytywne, jak przejęcie przez Francję prezydencji w Radzie Unii Europejskiej czy zdobycie przez Francuzów 63 medali podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

W spotkaniu, tak jak i w latach poprzednich, uczestniczył Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk z Małżonką Anną. Na zdjęciu także Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Henryk Woźniakowski.

**********